Blogi avalehel

Öised hetked arvuti ees

November 2nd, 2017

IMG_3031 (2)Pimeda novembrikuu öötundidel kogesin, et Eesti riigis ei lähe kõik ühti nii ladusalt kui olin ette kujutanud. Pealegi pole sugugi meeldiv, kui kodumaa 100nda sünnipäeva künnisel lööb kodanike usaldus e-riigi vastu kõikuma. Mida muud peakski see jant ID-kaartidega tähendama.

Vahetasin alles septembrikuus oma eelmise ID-kaardi uue vastu, sest vanal sai aeg täis. Tegin seda Pärnu PPA-s, kus käis kõik väga ladusalt ja mõne päeva pärast võisin uuele kaardile järele minna. Äsja aga selgus, et see pole enam turvaline ja kõik pärast 2014.a. oktoobrit välja antud kaartide sertifikaadid tuleb uuendada. Ka minu omal, muidu jäävad arved pangas maksmata.

Katsetasin siis alates esmaspäeva õhtust oma ID-kaardi sertifikaate kodus arvutis uuendada, kuid kuni ööni vastu neljapäeva see mul ei õnnestunud. Kas oli ühendus suletud või kasutajate rohkuse tõttu server umbe jooksnud.

Viimasel katsel, kell 00.45 vastu neljapäeva, pääsesin lõpuks toimingutele ligi ning olin lootust täis, kui uued PIN-id ja PUK olin üles märkinud. Kui uuenduse edenemine oli viimases etapis, tasemel 3/3, tekkis tõrge ja ekraanilt vaatas vastu pilt, mille kell 2.41 kaameraga jäädvustasin. Lootsin, et ehk protsess siiski lõpeb, kuid seda ei juhtunud järgmise pooleteise tunni jooksul mitte. Punane kiri ei kadunud kuskile. Sulgesin akna, kuid targu jätsin veel kaardi lugejasse ning katsetasin uuendust uuesti. Ka uus PIN-1 toimis. Ja näe õnne – uuendus jõudiski eduka lõpuni.

Mõtlesin siin, et oleme oi-kui kiiresti kohanenud kõiksugu e-teenustega ja võtame neid enesestmõistetavatena. Pensionäridki teevad oma pangatoiminguid arvutis, maksavad arveid ja jälgivad kontojääki. Pangakontoreid ju maal enam pole ja linnasõit võtaks terve päeva. Metsaomanikudki pääsevad uuenenud metsaregistrisse ainult isikutuvastusega ID-kaardi abil. Vahel tuleb mõnele dokumendile ka digiallkiri panna.

Võimalik, et kuigi ID-kaardi nõrgad kohad tulid ilmsiks kuuldavasti üsna viimasel minutil, siis suuremat kahju sellest ehk ei teki. Segadust ja mõtlemisainet aga küll.

8 vastus “Öised hetked arvuti ees”

 1. Karl:

  Ma pole vaatamata visale – väga visale ja pidevale katsele tasemest 2/3 edasi saanud. Ja vist ei saagi alates 31. oktoobrist. 30. sai suvalise ID või digi -Id uuendada esimesel katsel. sic!

 2. MUL SAMA JAMA:

  AINULT ET EI TEA KUIDAS SELLE LÕPUNI VIIMA PEAB
  EGA SEE ET TEINE JA KOLMAS ASI ERRORIGA LÕPPES EI TÄHENDA ET ASJAGA KORRAS OLEKS

 3. SAMA JAMA VEEL:

  EHK SIIS NAGU MULLE SELETATI ASJA, SIIS MEIE KOHALIKES EESTI SERVERITES VÕIDI VANA PAROOL ÄRAVAHETADA JA UUED PINNID VÄLJASTADA KÜLL, AGA KUSKIL TEISES MAAILMA OTSAS KUST SEE ID-KAARDI TOOTJA ISE REAALSELT ASUB, SEAL ON NENDE SERVERITES OLEVATE ANDMETEGA IKKA VASTUOLU ENDISELT OLEMAS SENIKAUA KUI KUNI KÕIK KOLM ETTENÄHTUD UUENDUSFAASI POLE EDUKALT LÕPUNI UUENDATUD.

 4. Uku Uujari:

  SAMALE JAMALE

  Palun, ärge kirjutage asjadest, mida te ei mõista ja mis ei käi nii, nagu teie fantaasia seda ette kujutab. ID-kaardi tootjal pole sertifikaatide uuendamisega mingit pistmist. Kogu see venimine ja katkemine on tingitud ikkagi RIA riistvara ülekoormusest siin Eestimaal.

 5. SAMA JAMA:

  NO SIIS RAHVUSRINGHÄÄLINGUS PUHA VALETATI JU OTSE-EETRIS, KUI VÄIDETI SEAL ET VASTUTAMA SELLE JAMA EEST PIDAVAT MINGI MÜSTILINE VÄLISMAINE TOOTJA.
  NÜÜD SIIS ASI SELGE, ET ÜKS EBAPROFFESIONAALNE KODUMAINE KRÄPP JÄLLE KOKKUKEERATUD RAHVALE SEEDIMISEKS.
  AITÄH TEAVITAMAST MEIDKI.

 6. Metsamees rannamännikust:

  No kust otsast on ID kaart AINUS võimalus metsaregistrisse sisenemiseks ! Mobiil ID on alternatiivina täiesti olemas.

 7. Leili:

  Mobiil ID-ga on see häda, et minul pole isegi nutitelefoni. On selline pool-nutikas, pensionäri variant, hädavajalikud asjad olen saanud ära ajada, oluline vaid, et ekraan suurem. GPSu ka pole. Siiani olen ilma hakkama saanud. Looduses liikudes silm seletab veel rahuldavalt, kuid telefoniekraani uurimiseks tuleks lugemisprille kaasas kandma hakata. Ja mida minusugune keset metsa järsku metsaregistriga peale hakkabki? Saan kodus suure ekraani ees vahtida küll. Kui tõesti vaja, võtan majandamiskava pabervariandi metsa minnes kaasa. Seega olen pool-kaasaegne inimvariant, saan esialgu hakkama.

 8. Uku Uujari:

  Mobiil-ID-ga on sellised hädad, et see on tasuline (kuumaks) ja neil, kel seda veel pole, on mobiil-ID online aktiveerimiseks vaja toimivate sertidega ID-kaarti. Lisaks on sellel omad turvanõrkused, aga hetkel mitte nii kriitilised kui ID-kaardi avaliku võtme kaudu privaatvõtme välja arvutamise võimalus.

  Leili, mobiil-ID kasutamiseks EI PEA olema nutitelefon – sobib ka nuppudega tavatelefon. Mobiil-ID-d saab kasutada ka lauaarvuti kaudu erinevate teenustega ühendumiseks.

Jäta vastus