Arhiiv juuni, 2012

Sügisilmad takistavad korjet

Laupäev, juuni 30th, 2012

Mul pole olnud kunagi sellist asja, et juuni lõpus on mõned pered söödast tühjad. Paarumispered ja mõned kunstpered, mis said tehtud mais, neil puudub piisav toiduvaru. Suurematel peredel probleeme pole, nemad on suutnud korjata parematel päevadel omale varu.

Põhjus, miks väiksemad pered toidust tühjad, on ilm. Pärast pööripäeva pole enam ühtegi normaalset korjeilma olnud. Kõigil päevadel on sadanud vihma, lisaks on ööd suhteliselt jahedad. Lisaks on mesilasperedel tarus väga vähe suira. Suuri peresid ma pole vaadanud, kuid kahekorpuselistes kunstperedes on üks, heal juhul kaks raami suira. Tavalise aastaga võrreldes on seda kordades vähem. Vähene toiduvaru on mesilasperedele ohtlik. See põhjustab haudme jahtumist ning pered jäävad kergemini lubihaudmesse ning väiksemates peredes võib esineda kotthauet. Mõlemad nõrgestavad veelgi peresid.

Kui siinkandis on mesilasperedel vähe mett tarudes, siis väga hea korje paistab olevat Põhja- ja Kesk-Eestis. Paari tuttava mesiniku sõnul mesilastel on käimas kibe kiire töö ning taru kaal kasvab kõvasti, paar kilo päevas. Minul on nädal aega kaalu kasv olnud negatiivne. Viimane korjepäev oli 22 juuni kui kaalu kasv oli ligi 2 kg. Nüüd jääb loota, et ilmad paranevad ja ööd muutuvad soojemaks. Peakorjeks on vaja üle +25 kraadist ilma, mida ei paista esialgu tulevat. Tundub, et siinkandis tuleb väga kesine meekorje. Meil sajab üle päeviti tugevat hoovihma või äikesetorm murrab puid. Mujal ei paista probleeme olevat, peakorje käib.

Kui korjata ei saa, siis mesilased tahavad ehitada kuppe. Päris hulk selle aasta kunstperesid on hakanud kuppe ehitama. Just üksteisele lähestikku olevad pered tahavad sülemleda. Jääb mulje, et sülemlemine oleks nagu nakkushaigus. Kui üks pere läheb sülemlemistungi, siis kandub see üsna ruttu ka kõrval olevatesse peredesse. Praegu on pered üksteisest meetri kaugusel, kuid paistab, et tulevikus tuleb neid hoida üksteisest kõvasti kaugemal.

Kuu algus oli mesilasemade kasvatamiseks väga ebasoodne. Ega praegu palju parem ole, kuid paarumisperedes on emad sees ja kui nüüd ilma tuleb paarvad nad ning hakkavad munema. Esmaspäeva peaks esimesed munema ning hiljemalt kolmapäevaks kõik teised. Osa on juba praegu 8-päevased. Tavaliselt selle aja peale nad juba muneks.

Suvi algas

Laupäev, juuni 23rd, 2012

Eelmine aasta olid mesilased suve alguseks korralikult korjanud. Sel aastal ilmastik ei soosi korralikku korjet. Märtsi alguse seisuga on tarukaalul olev pere kasvanud, kui jätta välja lisatud korpused, 20 kg. Sellest üle poole juunikuus. Kuu lõpus peaks algama peakorje. Ei oska hetkel üldse hinnata, milline meeaasta tuleb. Paistab, et kõik sõltub ilmastikust. Sooje öid pole veel olnud ja seetõttu hommikupoolne taimede nektari eritus on väga aeglane. Ja kui päev on päikseline ja tuuline, kuivatab nektari õites ära. Paaril päeval on siiski tarukaal õhtuks näidanud 2,5 kg kasvu.

Eelmine laupäev oli mul mesilas õppepäev. Tegime juttu kunstperede tegemisest ja mesilasemade andmisest. Lisaks küsiti emade kasvatuse kohta, mida sai näidatud nii palju kui võimalik oli. Kunstpere olin ma juba eelmine õhtu valmis teinud. Tegin ta hilja õhtul ja kaasa sai väga palju vanu mesilasi. Õppepäeval andsin sinna ema. Võtsin muneva ema ja lasin kohe emata kunstperele raamidele. Viis minutit hiljem oli mesilasema puntrasse võetud. Sellega oli selge, et nii lihtsalt ema andmine ei õnnestu, ema tuli puuri panna. Tegin puntra märjaks ja võtsin mesilastelt ema ära. Kuigi osa mesilasi söötsid ema, olid vanemad mesilased tema suhtes vaenulikud.

Järgmine päev üritasin uuesti ema vabastada, kuid juhtus sama asi. Alles 48 tundi pärast ema andmist sai ta täiesti vabalt lahti lasta, ilma et keegi teda ründaks. Päev hiljem oli ema juba ühe raami täis munenud. Nüüd on see väike kunstpere võimeline arenema. Tehtud sai ta ühest perest 4 raamil, millest kaks olid haudmega, üks söödaraam ja üks kärjepõhjaga. Kärjepõhja hakati ka alles siis ehitama kui ema oli vastu võetud.

Sülemlemishooaeg pole veel lõppenud. Vanemad mesinikud ütlevad, et alates jaanipäevast algab mesilastel kiire aeg ja sülemlemisele enam ei mõelda. Vaatame, kas läheb ka nii.

Paar päeva tagasi tuligi ootamatu sülem. Ootamatuks tegi see, et sülem tuli perest, kus ma seda ei oodanud. Pidasin seda pere nõrgaks poolseks. Pärast sülemi väljumist, mis oli üsna suur – ligi 4 kg, vaatasin pere läbi. Peamine põhjus miks pere välja tuli oli see, et emal polnud kuhugi muneda. Kahest viimasest eesti raamil olevast perest. Üleminek langstroth raamile, kuid ema ei tulnud üles korpusesse vaid püsis järjekindlat alla eesti raamidel. Isegi sildamine ei meelitanud teda üles. Nüüd ei jää muud, kui pere, kust sülem tuli, täiesti ümber korraldada. Eesti raamidega korpus kõige ülemiseks ning võre vahele. Kuna kogu langstroth korpus oli mett täis veetud, tuleb sinna anda uus korpus, mida saavad mesilased üles ehitada. Kindlasti on vaja ka paar valmis raami anda, kuhu noor ema saab kunagi munema hakata. Nii kaua kuni noor ema pole paarunud, ei ehita mesilased kärge piisavalt kiiresti. Suurema korje ajal tehakse seda natuke paremini.

Peakorje taimedest õitseb ussikeel ja ristikud. Mesikas alles loob õit. Mul on terve põld mesika all, mis on kasvanud see aasta kohati minust kõrgemaks.

Peakorje eelne aeg

Teisipäev, juuni 12th, 2012

Mesindusfoorumis tuli teemaks Eesti mesindusprogrammi raames tehtavast vaatlusmesilate programmist. Teema algataja on ka varem olnud sellele vastu ja kommentaaridest järeldub, et seda ei peeta vajalikuks.

Olen üks mesinikest, kes neid andmeid kogub. Pean igasugust andmete kogumist oluliseks Eesti mesindusele. Võiksime ju kasutada näiteks Taani mesinike kogutud andmeid, kuid sealne floora- ja kliimaolud on hoopis teised mis ei sobi kuidagi Eesti oludesse. Mõnes vanemas EW ajal ilmunud Mesiniku numbris tehti kokkuvõtteid vaatlusmesilatest. Neid saab võrrelda tänapäevaste andmetega. Tänapäeval on meil eeliseks see, et andmed saab koguda palju detailsemalt ja jagada rohkema hulga mesinikega. Isegi kui MP raames seda ei tehtaks, teeksin ma seda enda tarbeks.

Minu kaalupealse pere ema on talvega kehvaks jäänud, sügisene ilus kollane ema on muutunud kevadeks tumepruuniks. Perel oli ülimalt halb talvitumine, mesila halvimaid, mis võis olla tingitud tarukaalust. Pere areng on takerdunud maikuu keskpaiga seisuga. Pere on hetkel alla keskmise ja seepärast ei korja nad eriti midagi. Valisingi välja uue pere, mis on normaalselt arenenud ning lähiajal tõstan kaalu ringi.

Nii palju kui ma mäletan, on mul mesilas olnud probleemiks mesilaste liigne kuppude ehitamise soov. Sel aastal on kõik täiesti vastupidi, nad ei soovi kuppe ehitada. Isegi emakasvatuspered on selles osas olnud hiliskevadel ülimalt tagasihoidlikud. Viimane kord koorus ainult 14 ema. Ülejäänud kupud närisid mesilased maha. Eelmine aasta juhtus seda üks kord. Siis kasvatasin mesilasemasid emaga peres. Paar päeva enne emade koorumist hakkasid mesilased kuppe hävitama, sain jaole siis, kui olid juba pooled maha närinud. Olen valinud emade kasvatuseks peresid, kus on tekkinud sülemlemisetung, kuid paistab, et kollastel mesilastel kaob see sama kiiresti kui tekib. Igatahes on praegu mesilasemadega päris suur puudus tekkinud. Viimane kord said emad kasvama pandud nii vageldatult kui ka Nicot isolaatorit kasutatud. Eks näeb, mis sellest välja tuleb. Üsna suurt mõju mesilasemade kasvatusele omab ilmastik, siiani pole see eriti soosiv olnud.

Ilmastik on muidu korjeks kehvapoolne, ent soosib igati sülemlemist. Kui mesilastel tööd pole, siis kipuvad nad rohkem sülemlema. Ma lasin omal ühe sülemi. Ootasin neid tegelikult mitu päeva varem ja hakkasin arvama, et ei tulegi. Tulid lõpuks ja tekitasid suure pettumuse. Sain vana mesilasema taru eest kätte ja panin puuri. Puuri riputasin sobiva oksa külge, kus suunas mesilased lendasid. Soovisin teha korralikku pilti kobardunud sülemist, kuid kahjuks nad ei kobardunudki. Tiirutasid õhus 10 minutit ja hakkasid tagasi tarru minema. Muud polnudki teha, kui taru ette paigutada sülemitaru emaga ja lasta neil minna sinna tarusse. Hetkel rohkem keegi sülemleda ei soovi, tuleb oodata, et äkki mõni teeb ootamatu üllatuse ja siis hoida fotoaparaat käepärast.

Praegu on peakorje eelne aeg. Ümbruskonnas õitsevad, vaarikas, valge ristik, mets-harakputk, läätspuu on õitsemist lõpetamas.