Arhiiv november, 2012

Kahjurid talvel mesilas

Reede, november 30th, 2012

Novembri lõpp tõi meile tõelise talve. Maapind on valge ja nädalavahetuseks lubatakse juba alla -10 kraadi külma. Mesilastel algab nüüd tõeline talvitumine koos külma ja lumega. See kestab tavaliselt märtsi teise pooleni.

Kogu talvitumine kestab umbes 150 päeva, sel ajal tuleb mesilastel tarus vastu pidada. Kui talv on ühtlaselt jahe, ca -5 kraadi kandis, ja lumine, siis kulub mesilastel vähe energiat.

Viimased tööd mesilas olid tarude katmine võrguga. Kodu juures on tarud nii nagu suvel, kuid kaugemates gruppides said tarudele võrgud ümber. Talvel lume tõttu pole kindel, kas gruppidele üldse ligi pääsebki. Seepärast on hea, kui väiksemad närilised ja nugised tarusid hävitada ei saa. Võrgud kaitsevad ka tihaste vastu, nii et need ei saa mesilasperesid ärritada.

Mul pole siiani nugise ja karu kahjusid mesilas olnud. Tean tuttavate kaudu et, mõlemad loomad rüüstavad terveid mesila gruppe. Mõni kuu tagasi Lääne maakonnas rüüstas karu mesilat päris elumaja juures. Tavaliselt kui maitse suhu saadakse, siis tullakse nii kaua kuni midagi võtta on. Karu polegi nii väga huvitatud tarudes olevast meest vaid haudmest. Mesilaste vaglad on väga valgurikkad. Nugis seevastu rüüstab grupis järjest kõik tarud ning läbustab ja lõhub tarud seest poolt. Arvamus, et nugised rüüstavad ainult penotarusid, ei pea paika. Võetakse ette ka täispuidust lamavtarud. Nende lammutamisele kulub loomulikult rohkem aega.

Hiired on samuti ohtlikud, nad võivad suurest perest sügisel, jätta kevadeks mõne raami mesilasi. Tungivad nad tarudesse enne suuremaid külmasid. Sisse saavad lennuavadest või pragudest, mis on suuremad kui 12 millimeetrit. Tarru pääsedes nad roojavad taru nii ära, et kõik haiseb. Lisaks närivad kärjed ja raamid katki ning söövad mesilasi, mett ja õietolmu. Kevadel igatahes pole see ilus vaatepilt. Tarru pääsenud karihiir üldiselt mesilasperele ohtu ei kujuta, kuid oma tegevusega ta ärritab mesilasi. Parem on kui ka nemad hoitakse tarudest eemale. Karihiir mahub läbi juba 8 mm lennuavast.

Lindudest teevad kahju rähnid. Penotarudega läheb neil lihtsalt. Nende kahju piirdub üsna tihti lõhutud tarudega. Mesilasi ta päris ära vist ei hävitagi. Kevadeti on nähtud vaatepilti, kus mesilased teevad puhastuslendu läbi rähni toksitud augu. Siiski, iga talvine liigne mesilaste ärritamine võtab neilt mingi hulga elujõudu kevadeks. Mesiniku ülesanne on oma hoolealustele tagada võimalikult rahulik talvitumine.

Tihastest on varasemalt juttu olnud. Need toksivad terve talve tarusid ning ärritavad süstemaatiliselt mesilasperesid.

Kõige ettearvamatum on mesilastele inimene. Kunagi ei või teada, mis mõtetega keegi möödub silma alla sattunud mesitarudest. Nii mõnigi arvab heaks taru ümber lükata. Selle vastu kahjuks ei aita miski. Ei ole võimalik tarusid 24/7 valvata.

Hilissügisene mesilasema andmine perele

Teisipäev, november 13th, 2012

Juba teist aastat järjest on olnud vajadus anda perele mesilasema novembris. Eelmine aasta avastasin novembri keskel taru eest mesilasema ning andsin perele järgmisel päeval uue. Sel aastal oli natuke teistsugune situatsioon.

Varroatõrje käigus avastasin suure pere, mis polnud enam kobaras. Mesilased olid laiali taru seintel, raamide vahel ja tundusid kuidagi ärritunud. Ilmaprognoosi järgi oma tegevust planeerides, vaatasin lõpuks eile pere läbi. Mesilased läbivaatuse ajal lendu ei tõusnud vaid püsisid väga rahulikult. Septembris antud mesilasema leida ei õnnestunud, uue ema andmine oli otsustatud.

Mul on terve hulk varuemaperesid jäetud üle talve, nende hulgast valisin välja ühe ja paigutasin koos mesilastega emata pere keskele. Pere ärritussumin vaibus kümnekonna minutiga. Kui olin juba pere kinni katnud, vaatasin veel paari pere, mis olid väiksemad. Avastasin ühe vana mesilasemaga pere, kus oli järgi jäänud üks vahe mesilasi. Pere oli hukule määratud. Sellise suurusega pere ei ole võimeline talve üle elama. Siis hakkas korraks sadama ja mul tuli teha väike paus. Tahtsin anda vanale emale võimaluse üle talvituda samas peres, mis oli enne emata.

Pärast vihmasadu raputasin kõik mesilased koos emaga samuti sinna peresse, kuhu just oli ema antud. Tugev pere ja mesilased pole enam aktiivsed, peaks olema võimalus, et mesilasemad ei puutu kokku ja üle talvitub mitu ema. Täna kahjuks oli vana ema taru põhjal, võimalik, et emad said kokku. Teine ema arvatavasti võeti vastu. Sel sügisel on mul olnud rohkem emata peresid kui varasematel aastatel. Üks põhjus on kindlasti emade halb paarumine suvel.

Selline hilissügisel emata perede avastamine ja mesilasemade andmine vajab väga tähelepanelikku meelt. Pole lihtne avastada, mis põhjusel võib pere ärritunud olla. Vahel on selleks ebakvaliteetne sööt või ärritaja tarus. Kui pere ongi emata on vaja olla selles kindel. Lihtne, kui ema leitakse taru eest, aga raskem kui pere on lihtsalt ärritunud. Esimene tunnus, et mesilaseperel ema pole, on pere kõrgendatud sumin. Isegi jahedama ilmaga emata jäänud pere ei rahune, mingil määral pere jääb rahulikumaks ajapikku. Kui nad uut ema ei saa, on üsnagi tõenäoline, et kevadeni ei elata. Need pered, kellel hukkub ema talvel, elavad ilusti kevadeni ja mesinikul on võimalus perega tegeleda.

Talvitumine on alanud

Kolmapäev, november 7th, 2012

Enamus mesilasperedes on moodustunud talvekobar. Ainult hauet kasvatavad pered on aktiivsed. Haudme kasvatamine ei ole aga üldse hea. Mul on kindlasti paar pere, kes pole valmis talvituma. On väga suur oht, et mesilased kulutavad ennast ära ja pere jääb nõrgaks ning võivad lõpuks hukkuda.

Paar väiksemat pere tulebki veel tõsta ühte tarru kõrvuti talvituma. Teha saan seda plusskraadidega. Muudmoodi kolmes kuni neljas raamivahes olev pere üle talve ei vea. Rahulik ja mitte väga kõrgete külmakraadidega ilm oleks üle elatav, kuid Eesti talved on vahel pikalt väga külmad.

Hiljuti sai tehtud mitmes grupis lestatõrjet. Päris head olid tulemused. Ainult veerandil peredest varises alla üle saja lesta. Teistes eriti hullu midagi polnudki. Ma alati ootan kõige hullemat. Pered, kus lesta teistest rohkem varises, olid kevadel oma arengus palju tugevamad ning suutsid ka rohkem nektarit tarru tuua. Kuigi see pole alati nii. Vahel on pered juba kevadel kahjustunud ning kiratsevad terve suvi läbi ning hukkuvad augusti teises pooles.

Praeguseks on teistkordne lestatõrje tegemata ainult kodugrupis. Planeerin teha kahe erineva vahendiga ning hiljem neid vahetades uuesti kontrolltõrje.

Mesinike sügispäevad Jänedal

Esmaspäev, november 5th, 2012

Igal sügisel novembrikuu lõpus toimuvad mesinike sügispäevad Jänedal. Sel aastal on need eriti pidulikud, kuna Eesti Mesinike Liit tähistab seal oma 20 sünnipäeva. Varasematel aastatel on koosnenud sügispäevad kahel päeval toimuvate loengutena. Õhtuti on mesinikel olnud võimalus omavahel suhelda päevakajalistel teemadel.

Selle aasta programm on eelmistest erinev õhtuse kava poolest. Loengud toimuvad nagu ikka hommikul kella kümnest pärastlõunani, esimesel päeval õhtuni. Esimese päeva õhtul toimub lisaks tavalisele kavale pidulik õhtusöök ja simman.

Nagu tavaliselt valitakse aasta mesinik, kes on sel aastal eriti palju mesinduse heaks ära teinud ning tunnustatakse teisi Eesti mesindusgurusid.

Mesinike sügispäevad toimuvad 24. ja 25. novembril Jänedal algusega kell 10.00. Lisainfot saab Eesti mesindus veebilehtedelt.