Arhiiv aprill, 2013

Mesilasperede vargad

Kolmapäev, aprill 24th, 2013

Talv oli mesilastele raske, kuid nüüd kimbutavad mesinike veel  vargad! Teisipäeval kella 11 paiku varastati Koeru vallast kaks mesilasperet, kolmas jäeti maha. Pätid sõitsid hõbedase Toyota Xilux-ga, mesilased laeti järelkärule. Vargad on igal aastal mesinike kahjustanud. Vahel saadakse nad tänu kaaskodanike valvsusele ka kätte.

Hea on, kui inimesed, kelle läheduses peetakse mesilasi, oleksid tuttavad mesinikuga ja teaksid, millist sõiduvahendit ta kasutab. Iga kahtlasema tegevuse korral võiks mesinikku teavitada. Mul on praegu mesilased talude juures ja vajadusel on helistatud.

Kevad sai  hoo sisse, mesilaspered hakkasid korralikult hauet kasvatama ning suurem perede kasvu aeg hakkab ca 20 päeva pärast.  Olen omal kõik pered läbi vaadanud. Talv on suhteliselt ilusti läinud. Pered, kes olid sügisel tugevad, on seda ka praegu. Siiski leidsin kaks mesilasema, kes munesid viljastamata mune. Kahjuks ei ole selliste mesilasperedega  midagi muud teha kui liita teise perega, enne eemaldades lesemunejast ema. Veel võib anda neile uue mesilasema, kui ta on kuskil varus. Uut ema need pered kasvatada ei suuda. Selleks ajaks kui ema koorub ja munema hakkab, on suurem osa talvitunud mesilastest hukkunud. Lisaks kimbutab varakevadel isamesilaste puudus.

Minu kahest probleemiga mesilasemast ühega oli juba eelmisel aastal jama. Mesilased hakkasid teda välja vahetama juuni teises pooles. Ma arvasin et, nad soovivad sülemleda ning eemaldasin kõik kupud. Nii tuli mul kuppe eemaldada kuni sügiseni. Lõpuks mesilased loobusid ja jäid rahulikult talvituma. Nüüd kevadel ongi emaga pahasti. Mesilased teadsid juba eelmisel aastal et, emaga on probleemid. Mesilased on targemad  kui mina.

Sel aastal hakkas remmelgas õitsema 22. aprillil. See on umbes 10 päeva hiljem kui tavaliselt. Ilmad muidugi ei ole eriti soojad ning võimalik, et kogu remmelga korje jääbki ära. Siiani toodi tarru õietolmu, mis on andnud suure tõuke mesilasperede arenguks.

Kevad käes

Neljapäev, aprill 18th, 2013

Esmaspäeval toimus lõpuks see kauaoodatud sündmus – mesilaste kevadine puhastuslend. Terve mesila sumises, nagu oleks mitu sülemit õhku tõusnud. Enamus mesilasi kannatas selle päevani, oodates võimalust teha puhastuslend võimalikult sooja ilmaga, sest mida soojem ilm, seda vähem mesilasi hukkub. Lend algas vaikselt juba kella 13 ajal, kuid kõige intensiivsemaks muutus pärast kella kolme päeval. Vilus võis olla +12 kraadi sooja.

Mesilasperesid sel päeval segada polnud mõtet. Neid oli igal pool, astumine oli päris võimatu.

Juba järgmisel päevalt tõid mesilased helekollast õietolmu. Nii lepp kui sarapuu läksid ühel ajal õitsema. Mõlemad taimed on tuultolmlejad, kuid väga olulised õietolmu taimed mesilastele kevadel. Veel võib juba näha paiselehe õisi ja sinililli. Pajude õitsemiseni on veel aega, kõik sõltub ilmast. Ajaliselt peaks see ammu käes olema.

Alates kolmapäevast on ette võetud mesilasperede kontroll. Olulised toimingud varakevadel on põhjade vahetamine, toiduvaru kontroll, mesilasema olemasolu kontroll. Põhjade vahetamisega saab palju teada talvitumise kohta. Milline ja kui palju on langetist, see annab vihje pere tugevusele ja kas hiir ehk tarus paha teinud. Toiduvaru, see kulub kevadel eriti kiiresti. Praegu võiks tugevas mesilasperes 10 kg toitu olla, see teeb umbes 3-4 raami. Tarukaalu pere kulutas esmaspäeval 0,5 kg toitu. Õietolmu saavad hetkel väljast, kuigi tarus võiks suira samuti olemas olla.

Mesilasema on kevadel eriti oluline. Kui ta on olemas ja muneb ilusti, siis kasvab pere suureks ja tugevaks ning korjab korralikult mett. Ema kontrollimisel piisab, kui näed ära, milline haue paistab. Kõrge haudme puhul on peres kas lesemuneja ema või veel hullem, töölised on hakanud munema. Mõlemal juhul on mesilaspere määratud hukule. Selline pere on parem liita teise perega. Korpustarus käib see lihtsalt. Kontrollid mõlemad pered läbi ning emata pere viid emaga pere juurde. Paigutad ajalehe pesa peale, teed sellesse mõned augud ja paigutad emata pere korpusega emaga pere peale. Ajaleht aitab hoida et, ei tekiks kiiret perede ühinemist. Vaikselt üheks pereks muutudes on mesilased palju leplikumad. Mul on harva juhtunud, kui mesilased omavahel taplema lähevad.

Sel kevadel olen ühendanud kokku kuus pere. Neli oli neist emata ja kahel oli ema olemas. Kui mesilased pole veel puhastuslendu teinud, siis nende ühendamine käib lihtsalt. Tuleb tõsta lihtsalt mesilased ühte tarru ja kinni panna. Järgmiseks päevaks on neil ühine kobar ning mesilasema muneb.

Üle Eesti on kuulda, et sel talvel hukkus palju mesilasperesid. Põhjused on erinevad. Mesinikud ei oska eriti hinnata põhjuseid, miks pered hukkusid. Aega, millal  see juhtus, ei osata samuti määrata. Sel aastal on ka minu mesilas talvekaod olemas. Põhjustena võib ära märkida varroalesta kahjustust augustis-septembris, pered nõrgenesid selle tagajärjel ning hukkusid detsembris või jaanuaris külma ilmaga. Mõlemas kuus oli üle 20 päeva pikk külmaperiood. Väiksed mesilaste kobarad tarvitasid kobra läheduses toidu ära ning kuna nad ei saanud külmaga liikuda toidu juurde, suridki nälga. Talvekadude hulka loen ma ka mesilaspered, kus ei ole mesilasema ning mul tuli nad liita perega, kus oli mesilasema olemas. Üldiselt on pered tugevad, puhtad ning usun, et arenevad ruttu tugevaks. Sel aastal küll kahenädalase hilinemisega.

Puhastuslend oli või mitte?

Esmaspäev, aprill 8th, 2013

Viimasel ajal on mesilased ära teinud vaikse puhastuslennu, nii et ei olegi aru saada. Igal päeval lendab väike hulk mesilasi ning nüüdseks enam väga välja ei kiputagi. Sellist suurt puhastuslendu nagu igal aastal on olnud, mesilased ei ole teinud. Vajadus sooja ilma järgi on suur. Peale selle, et mesilased saaks lennata, on oluline toiduvaru tarudes. Külma ilmaga kulub seda palju. Kuigi sügisel jäetakse korralik toidu hulk tarru, on viimane talv olnud pikkade külmadega.

Tarukaalu pealne pere kulutas aprilli alguseks 21 kg toitu. Arvestamine algas kohe pärast mesilaspere koondamist augustis. See on päris suur hulk. Arvestades ühe keskmise raami peale mis võiks olla 2,3 kg siis, teeb see üheksa kärge.  Oluline on et, talvitumine ei ole veel läbi! Toitu peaks tarudes jaguma kuni esimese korjeni, mis sel aastal lükkub edasi. Lisaks pole üldse kindel, kui paju õitsemise ajal ilmad piisavalt soojad on.

Eelmisel nädalal tegin oma mesilas toiduvaru kontrolli. Olukord on suhteliselt hea. Paarile perele sai söödaraame juurde antud, kuna üks pesa külg oli tühjade raamidega. Üldiselt oli peredes näha kaanetatud meekanne.  Lähima kümne päeva jooksul tuleb uus kontroll teha. Oodata sellega ei tohi, võib peredest ilma jääda.

Põhjade vahetamine on kevadel oluline. Praegu ootan lume sulamist tarude ümbert. Tavaliselt teen seda aprilli esimestel päevadel, sel aastal loodan umbes 20. aprillil ära teha. Selleks valmistan ette terve mesila grupi jagu puhtaid põhju ning vahetan kõik  korraga.  Iga pere  juures hindan korpuse kaalu, põhja puhtust ja kärgede puhtust. Oluline on ka, kas peres on mesilasema olemas. Seda saab kontrollida soojema ilmaga, kui mesilased lendavad.

Vahetasin tarukaalul oleval perel põhja ja sisse piiludes oli märgata, et taru on seest puhas. Mesilased on pikale ja raskele talvele hästi vastu pidanud. Varasemalt pole mul mesilasperesid eriti hukkunud. Sel aastal hukkus neli sügisel tehtud väikest pere. Nad kobardusid kohe sügisel vastu taru lage ning hukkusid toidupuuduse tõttu. Detsembris-jaanuaris oli üle kahekümne järjestikuse külma päeva. Sel ajal väikese pere kobar ei saanud liikuda sööda juurde. Tugeval perel on alati rohkem võimalusi talv edukalt üle elada. Nad saavad vajadusel liikuda toidule lähemale.  Väikseid mesilasperesid saab üle talve tuua neid mitmekesi ühes tarus koos talvitades või viies nad siseruumi, kus temperatuuri ei lange palju alla null kraadi.