Blogi avalehel

Lesed talvituvad ka?

november 23rd, 2010

Pole üldse tavaline et, mesilased lendavad novembri kuus. Sel aastal oli 15. november eriline- mesilased lendasid. Kuigi kaks nädalat varem oli sügisene lendlus, kasutasid mesilased +13kraadise ilma ära. Lend algas umbes kella 11 ajal ja kestis kuni poole kaheni.

Esimesed lendajad on mul alati ühed ja samad: kollased soome päritolu itaalia mesilased. Nemad tegid lennu kahes osas, kella 11 ajal ja hiljem kuskil kella ühe ajal. Lend oli erinev: mõned lendasid väga tugevalt, teised natuke nõrgemalt, kuid oluline on see, et nad said lennata. Kindlasti oli seda vaja seda. Isegi kaks leske sai ära nähtud.

See aasta on üldse veider selles osas. Ma pole kunagi näinud leski talvituma jäämas. Nüüd on vähemalt kahes lähestikku peredes lesed talvitumas. Leskedest talvel kasu pole ja tavaliselt ajavad mesilased nad tarudest augustis välja, kollased mesilased hiljemalt oktoobris. Mesilased vist arvavad, et neil on leski vaja? Neil kahel perel on emadega kõik korras. Mõlemad emad jäid teiseks aastaks. Midagi pahasti ei paistnud olevat. Emadel pole isegi tiiva otsa ära lõigatud. Sülemleda ka ei tahtnud suvel.

Nüüdseks peaks küll hakkama mesilased mõtlema talvitumisele. Ma olen teinud kõik selleks, et nad saaksid rahus olla. Mõnedele peredele sai juba pandud kuuseoksad ümber, nii et tihased ei saaks enam lennuavadele ligi.

Tihased pole siiani perede ründamist jätnud. 17. novembri paiku tuli lumi maha üheks päevaks ja kohe oli näha tihaste rünnaku tagajärjed. Poolenisti ära söödud mesilased peaaegu iga õunapuu all. Neid oli kümnete kaupa. Kõik need mesilased olid oma pere kaitsmas, kui tihased taru peale koputama tulid.

Eelmine aasta ajasin lume tarudele peale kui ilmad külmaks läksid. Sel aastal kavatsen sama teha kui piisavalt lund maha tuleb. Selliselt lume alla maetud pered talvitusid väga ilusti. Ühtegi probleemi ei mäleta, välja arvatud üks pere, kes oli ema kaotanud ja ei püsinud enam kevade poole tarus.

Lumi laseb hästi õhku läbi, imab tarust ja taru ümbrusest niiskust ning hoiab temperatuuri suhteliselt ühtlaselt. Ka kõige külmemate ilmade ajal on lume all soojem ja kui peaks veel tuuline olema, siis lumi takistab suurte sooja kadude tekkimist. Järgmisel nädalal lubabki kuni -20 kraadi külma. See on mesilastele esimene katsumus sellel eel-talvel. Ma olen üsna kindel, et nad saavad ilusti hakkama. Ainult väga nõrkadel peredel saab raske olema. Õnneks pole mul ühtegi sellist.

Jäta vastus