Blogi avalehel

Hobimesinike paberimäärimisest

detsember 2nd, 2011

Nädalavahetusel toimusid Jänedal mesinike sügispäevad. Esimese päeva loengud olid parima sisuga, mida viimasel ajal on õnnestunud kuulata. Jättes kõrvale PRIA registreerimise, siis Veterinaar- ja Toiduameti tutvustatud mee tootmisele esitatavad nõuded olid päris asjakohased.

Paljud hobimesinikud eeldavad, et kui on alla 15 pere, ei ole vaja mingeid hügieeninõudeid täita. Selline vale arusaam tuleneb sellest, et ei olda kursis kehtivate nõuetega. Kõik mee ostjad eeldavad, et nende mesinik, kellelt mett ostetakse, teevad seda puhastes tingimustes, vältides mee saastumist. Loomulikult on see hobimesiniku enda südametunnistusel, keegi seda ei kontrolli. Kuigi seadus näeb ette iga kolme aasta tagant veterinaari kontrolli mesilasse, on tegelikkus teine. Mitte keegi ei teosta kontrolli, lihtsalt pole pädevaid inimesi selleks. Kõneldakse usaldusmesinike võrgu loomisest, kuid ka sellega pole kuhugi kaugemale jõutud.

Mida peaks kontrollima veterinaar kui ta satub hobimesilasse? Hobimesinikud kuuluvad kategooriasse väikeses koguses mee esmatootjad. Need on mesinikud, kellel on kuni 15 (k.a) taru või mesilaspere. Nad peavad vastama Toiduseaduses ja põllumajandusministri 15.06.2006. a määruses nr 72 “Väikeses koguses esmatoodete turustamise hügieeninõuded” sätestatud nõuetele. Selles määruses ei ole midagi sellist, mis ahistaks hobimesinikke. Vähemalt ei suuda ma seda sealt leida.

Nõuded mee käitlemisele. Mesi pärineb kliiniliste haigustunnusteta mesilastelt. Enamus eesti mesinikest peavad seda oluliseks. Mee kogumine, transport, hoidmine, säilitamine toimub viisil, mis väldib selle saastumist. Elementaarne mesinikele. Mesindussaadustega vahetult kokkupuutuv isik peab omama tervisetõendit, see nõue on vähe imelik. Ma pole selle nõude osas pädev, ju on põhjus, miks seda on vaja. Kõik toiduga kokkupuutuvad materjalid peavad olema toiduga kokku puutuda lubatud materjalist (märgistus, vastavusdeklaratsioon). Tundub , et ka see on elementaarne igale mesinikule, kindlasti on erandeid.

Nõuded mee käitlemisele. Toidu märgistus peab vastama kehtivatele nõuetele. Mesi peab vastama teda iseloomustavatele koostis- ja kvaliteedinõuetele. See on oluline eriti hobimesinikele, kuna nemad rõhutavad just kõrget kvaliteeti. Mesinik on teadlik kohustusest teavitada VTA-d asjaoludest, mis võivad tema poolt toodetud esmatoote kaudu ohustada inimeste tervist. Ka see nõue peaks olema elementaarne.

Nõuded mee käitlemisele ja jälgitavus. Meetootja peab meetoodangu kohta arvestust: vurritamise kuupäev, kogus, turustamise aeg, koht, partii, saatelehe number. See on osa, mis küll võtab kulmu kergitama. Mee turustamisel teisele käitlejale vormistatakse nõuetekohane saateleht. Väikemesinikud enamuses ei ole seda kunagi teinud. Ma pean küll mesilapäevikut, arvestust mesilasperede haiguste ravi kohta kuid vurritamise kohta eraldi pole kunagi midagi kirjutanud. Mee arvestusele on veel lisa dokumentatsioon. Haiguste esinemise arvestus, ravimi ja ravimsööda arvestus, retseptid. Muu asjassepuutuva dokumentatsiooni olemasolu, näiteks tehtud analüüside tulemused, tervisetõendid, vastavusdeklaratsioonid. Enesekontrolli dokumentatsioon. Seda selgitati natuke, kuid enamus hobimesinike ei saa sellest nõudest aru, k.a ma ise.

See oli peamine Dagmar Undritse ettekandest “Mee tootmisele esitatavad nõuded“. Kui jätta kõrvale kogu see paberimäärimine, siis ei olegi nagu midagi hullu. Enamus väikemesinikest saaks sellega hakkama, pigem on asi tahtmises. Kui mesinik ei müü oma toodangut, siis saan ma aru, et tal ei ole vaja järgida neid tingimusi (kuigi need on nõutud), aga enamus meie hobimesinikest tegelevad mee tootmise ja müügiga väiksemates või suuremates kogustes ning sellega kaasnevad toiduohutusnõuded, mida on vaja järgida. Olles ka ise hobimesinik, pean seda nõuet põhjendatuks. Turul kehtivad kõigile võrdsed nõudmised. Ei saa anda ühele grupile mesinikest eeliseid teiste ees.

49 vastus “Hobimesinike paberimäärimisest”

 1. Juhan:

  Sellele ei ole võimalik vastata, tundub lahmimisena. Vabandust.

 2. Maie:

  Puhtus on ju elementaarselt vajalik igas eluvaldkonnas.
  Tervisetõendi vajalikusest ma küll aru ei saa?
  Tundub, et kui perenaine teeb kodus süüa, peaks kõigepealt tervisetõendi esitama…….
  Puutub ju ka toiduga kokku!?

 3. Lugeja:

  Mina arvan, et tervisetõendi nõue on elementaarne toidukäitlejale. On ju haiguseid, mida saab ka sel moel edasi kanda.

 4. Meelemb:

  Aga kui meetegijal on aids, tuberkuloos või linnugripp või seagripp? Ikka peaks see inimene ju terve olema kui teeb ja mittepoetama pisikuid kogemata mepotti…

  Samas tervisetõend ei näita midagi – vererõhku ja seda mida ise kastidesse kirjutad. Kui ei kirjuta midagi oledki terve – tõend garanteerib :)

 5. Lex:

  PRIAS registreerimine ja vet nõuete täitmine kaks suht elementaarset asja mida peaks iga mesinik tegema kes mesindustooteid ei tarvita vaid omaks tarbeks.
  Igal mesilal võiks olla pass (saaks taodelda EML`ist või netist alla laadida) milles kirjas kõik vajalik.
  Samas oleks vaja regionaalseid aktiivsemaid mesinikke kes oleksid nn tugimesinikeks neile kel pole arvutit, vanemad jni, jni

 6. maali:

  nojahh. olen nii mõndagi näinud ja väidan, et paberi olemasolu ei tähenda veel, et nii ongi.
  sellega olen ma küll päri, et IGA inimene peaks läbima hügeenikoolituse (ja ka esmaabikoolituse)… ja ärge tulge nüüd hüppama, et koduköögis siis ka suppi teha ei oska… vot ei osata jahh. ausaltöeldes on palju perenaisi, kelle toitu süüa eriti ei julge. meega on sama. jube milliseid nõusid tegelikult inimesed kasutavad. igasugu plänne, feeriga käiakse ümber, nagu oleks see toit- jajaa olen saanud sellemaitselist mett, purkide kaaned on iidamast-aadamast ja kesteab, millel ennem peal olnud, purkide servad on eelmise ollusega koos või paksult roostesed, jne jne.
  mul pole isegi ühtegi plastmassanumat kasutuses. on vaid roostevaba ja klaas. need on ka kergesti pestavad ja desinfitseeritavad.
  siis, kui mul veel endal mesilasi polnud, ei ostnud ma kunagi mett suvaliselt müüjalt turult vaid alati meetootjale külla minnes tema kodust. juba kerge pilk elamisele annab aimu, kas ostan või mitte.
  veel arvan ma, et 15 taruga meetootja on juba ilmselgelt ärimees. mul on paar taru ja mina pean end hobimesinikuks, siiski jääb ka minul mett üle nii sõpradele, kui ka sugulastele jagamiseks.

 7. Juku:

  Peaks kehtestama mesilastarude kohustusliku ülevaatuse koos mesinikuga 10€ taru pluss transport ja igal aastal.Riigil sissetulek missugune ja loodussõpradel ka tasuv töö värskes õhus.Hobimesinik on ikka nii 3-6 taru omanik ja tema toodang on niipalju väike,et see poeletile ei jõua. Hoopis teine küsimus on meil villitud aga kurat teab kust toodud meest.

 8. Toomas:

  Mingi müügimeeste kampaaniia? Saaks kuidagi moodi oma mõttetuid koolitusi müüa! Minu isa pidas aastakümneid mesilasi hobikorras ja mingi hügieenijutt on hülge möla. Oma pere sõi samamoodi seda mett ja mingi solikimine oleks võrdunud oma perevastu käe tõstmisega! Täiesti lambist võetud pseudoprobleem. Täpselt sama ajuvaba kui loomade kodus tapmine! Inimesed on kümneid tuhandeid aastaid seda teinud ja pole mingit probleemi olnud. Praegused seadused on üheselt monopoolide kaitsmiseks tehtud.

 9. Jaak:

  Maaleht peaks kodumaist mesindust toetama ja mitte avaldama artikleid, kus hobimesindust teenimatult materdatakse.

 10. Kai Simson:

  Lp Jaak. Artikli autor on hobimesinik. Seetõttu ei saa ma hästi aru, miks me ei võiks erinevatel arvamustel kõlada lasta. Arvamusega võib nõus olla või mitte, aga ma ei näe mingisugustki põhjust tsenseerimiseks.

 11. Juhan Tuhk:

  Lp Kai Simson. Artikli autor pole ammu kuni 15 perega toimetav hobimesinik!

 12. Kai Simson:

  Kui nii, siis olen valesti aru saanud. Sellele vaatamata ei näe ma põhjust, miks sedalaadi arutelusid ei võiks avaldada. Kõigil on ju võimalus kasvõi siin kommentaariumis oma arvamust avaldada ning vastu vaielda kui seda õigeks ei peeta.

 13. Janek:

  Igaks juhuks küsin mis osas Eesti hobimesindust materdatakse? Ma püüdsin lahti kirjutada kehtivaid norme-seadusi. Mina pole nende koostamisest osa võtnud, veel vähem heaks kiitnud. Uurisin neid, tuleb välja et, need kehtivad juba pikemat aega. Seaduse mittte tundmine ei vabasta vastutusest! Kõik nõuded kehtivad esimesest mesilasperest alates, jälle pole minu poolt tehtud seadus.

  Hr. Juhan Tuhk mul pole Teid au tunda, kuid paistab et Teie tunnete mind läbi ja lõhki, eriti minu mesindamist. Mul on tõesti teist suve üle 15 pere, 2010 suvi sain mett 13 perelt, kuid mulle kehtivad sama nõuded mis hobimesinikele kellel on alla 15 pere. Kuigi seadus mainib 15 pere numbrit siis ka 20 perega mesinikud ei ole tootjad. Ei kujuta ka 50 perega mesinike profidena ette, ju siis ikka hobimesinikud kuna 50 mesilaspere ära ei toida kui ausalt mesindad.

 14. Juhan Tuhk:

  Kirjutasin, mida vajalikuks pidasin. Ei ole süüdistanud hobimesinduse materdamises ega tituleerinud Teid suurtootjaks.

 15. Jaak:

  Tsitaat artiklist: “Paljud hobimesinikud eeldavad, et kui on alla 15 pere, ei ole vaja mingeid hügieeninõudeid täita.”
  Kus siin normidest-seadustest juttu on? On lihtsalt väidetud, et hobimesinikud on räpakad. Palun nimeliselt välja tuua, kes.

 16. juuli:

  Maalil on õige jutt.Olen ise näinud ” huvitavaid” pakendeid ja veel “huvitavamaid” vurritamise kohti.
  Miks just nii on tehtud jääb mulle arusaamatuks.
  Arutelu hügieeninõuete üle pole kellegi materdamine, vaid soov tõsta mesindusega hobi korras tegelevate inimeste teadmisi ja oskusi.

 17. Ivar:

  Minge ja kontrollige poodides EU avarustest toodud mett ja nõudeid EU seaduste järgi! Poodides olev solkmesi pole võimeline isegi kristalliseeruma.
  Leian,et 50 mesilaspere omanik on samuti hobimesinik,kellel pole vaja EU nõudeid sellisel kujul täita.Kui oleks juba 150 peret,siis oleks tootmine.
  On iseenesest mõistetav,et iga mesinik täidab hügieeninõudeid,selleks ei pea meie Eesti agarad ametnikud nõudma üle EU kehtivaid sertifikaate ja lube,et riigieelarvesse raha saada.

 18. Jaak:

  Maaleht ei peaks autorite rumalaid (pahatahtlikke?) väljaütlemisi võimendama pealkirjadeks nagu mõnes sopalehes.

 19. Juhan:

  Olen invaliid ja kunagi teenisin lisa mesindusega, kuid nende nõuete hirmus olen jätnud nüüd vaid kaks peret endale ja sellest sööb oma pere, laste pered ning jagan sõpradele näiteks külakostiks.
  Ometi on nüüd kohustus teada anda mitu peret mul on, katsun targu need maha vaikida, sest kardan, et määravad mingid maksud või nõuded peale.
  See ei ole tegelikult normaalne, kui ma ei või ilma igasuguste sertifikaatideta omale mett toota, hea, et ma veel õunapuid välja ei pea juurima, sest keegi äkki nõuab, et nende pealt tuleb ka maksu maksta.

 20. Aimar:

  Ärge nüüd üle ka pingutage. Ma saan aru ,et tegemist on teadmatusest pärit hirmudega. Juhan registreeri end PRIAs ära. Võta ühendust oma valla volitatud vetarstiga. Las tuleb su juurde. Selgita et pead 2 pere vaid enda ja külaliste tarvis. Usun et sinuga ei juhtu midagi ega mesilaste ja õunapuudega. Samas saad öösel rahulikult magada nagu õigemees muiste. Pole mõtet minna paanikatekitajatega kaasa. Edu
  PS. Siit saab lugeda nõudeid:
  http://www.mesindusprogramm.eu/sites/default/files/dagmar_undrits_26.11.2011_janeda_mee_tootmisele_esitatavad_nouded.pdf

 21. Janek:

  Jaagule vastuseks. Minu kirjutises ei ole midagi pahatahtlikku, see on reaalsus. Me võime peita pea liiva alla ja teeselda, et kõik on korras. Ei ole ju korras? Olen näinud nii üht kui teist. Enamus hobimesinikest püüavad parimal viisil oma mesindamist teha, pidevalt parendades mesindamise tingimusi. Kuid nagu me teame rikuvad tõrvatilgad mee potis ära. Kui tahad võid mind nimetada rumalaks.
  Lugedes erinevaid arvamusi näen et, need kes hirmutavad olevate regulatsioonide ja nõuetega on vägagi edukad. Väiketootjate seadus kehtib aastast 2004, riik on läbi sõrmede sellele vaadanud. Praegune arutelu on hea võimalus teha olemasolevad seadused hobimesinikele arusaadavamaks ja lihtsamaks. Ma ei pea vajalikuks et, hobimesinikud peaks enesekontrolli plaani. Nende meekogused on nii väiksed. Mesindamine võib olla hobi, kuid mee müümine ei ole enam seda. Selle kohta kehtivad Eesti riigis seadused. Ma saan aru, et lihtsam on mitte midagi teha.

 22. Jaak:

  Teil Janek on loogikaga raskusi. Minu poolt tsiteeritud lause väidab täpselt, et paljud hobimesinikud ei pea vajalikuks mingite hügieeninõuete täitmist. See on hobimesinikke laimav ja hirmutab meeostjaid. Kui jutt on tõrvatilkadest, siis tulebki täpselt kirjutada kes, kus ja millal.

 23. emu:

  Kuna minu “Juuli” nime on siin keegi teine kasutanud siis avaldan arvamust “emu” all.
  Kui toodetakse tõesti omatarbeks/sõpradele kingiks, siis pole ka teistel toodetel (mahetootmine,ravimtaimede kogumine) vaja Vet kontrolli. Kui kaupa müüakse turgudel, laatadel, messidel – siis leian mina, et peab nii müüjal kui tootjal olema tervisetõend ja kaubal selgelt näha, kust see pärit. Samuti võiks teha vahet mida või keda tõrjutakse. Varraolesta tõrje ei ole haiguse tõrje.

 24. Juhan Tuhk:

  Sattudes arvuti taha, kasutan võimalust ka Teie (detsember 2nd, 2011 at 08:52) kirjutisele vastamiseks. Teie “läbi ja lõhki” tundmisele ei pretendeeri – küll aga saab üsna põhjaliku ülevaate Teie tegemistest info alusel, mida olete endast avaldanud mesindus.ee kommentaariumis, mesinike jututoas ja sadade piltidega picasas.
  Professionaasust ei määra mitte mesilasperede arv (professionaal=elukutseline -ÕS ) Arvestades statistilist kesmist saaki Eestis, mis jääb mõneti alla tegelikust, peaks Teiepakutud 50 perega ikka miinimumpalga kätte saama (ka ausalt mesindades). Samas äraelamisest on igal oma arusaam.

 25. Juhan:

  Juhan on väga populaarseks nimeks muutunud!

 26. Juhan Tuhk:

  Ja-jah. Ja varsti keelavad ilma agronoomi hariduseta ka potipõllumajanduse ära :D Hüvasti koduaia kapsad-kaalid.

 27. Mesimimm:

  Loen ja mõtlen, et kas kommenteerida artiklit või kommentaare??? Mina isiklikult kahtlen kas üldse on mesinikke, kellel täitmata elementaarsed hügieeninõuded. Kas ehk keegi siin sõnavõtnutest vastaks küsimustele:
  1. Mitu aastat kestab mesilaspere, millel tegemata haigusprofülaktika ja mis “peetud” ebahügieenilistes tingimustes?
  2. Mitu hooaega järjest on mesinikul võimalik enda nime all ebakvaliteetset (loe:riknenud või rikutud) mett müüa?
  3. Mitut mesinikku te teate, kes haigena või ravimite mõju all on mesilastele “vastuvõetav”?
  4. Kes krt… need nõuded ja kelle krt… jaoks need nõuded on välja töötanud??? Kas need mõttehiiglased on üldse mesindusega ja selle inventariga kokku puutunud (või on nad ainult raamatust mesilast näinud?) On neil aimu sellest, et ka mesiniku töö on füüsiliselt raske töö, mida pole võimalik teha haigusseisundis?
  5. Kas Te tõesti arvate, et klient ostab “paberit”… ostetakse siiski kvaliteetset toodangut.

  Mul oleks veel palju “mikse”…. aga üks loll jõuab ikka rohkem küsida kui mitu tarka vastata.

 28. kardulas:

  Pean 1-2 peret nagu jumal pesa otsivaid sülemeid annab. Mingisugused kontrollid ja EU reeglid ei huvita. Vähemalt saan süüa kvaliteetmett praktiliselt ilma rahata ega pea supermarketites müüdava kahtlase vedela “meelaadse” olluse eest hingehinda maksma.

 29. mari:

  Olen ise näinud kui mustalt töödeldakse ,kohe suda läheb pahaks ,KUI nöusid pestakse musta tiigi veega ,nöud milles vurritatakse öudus ise .Kindlasti kes muua tahavad peab ette näitama kus töödeldakse ja sanitaar nöuded peab täitma ,mitte lausa s-tastes olukordades ,eriti nöudes kus mett hoitakse hugieeniliselt rangemat kontrolli Mis tervislik mesi kui igasugused pakteritetega koos purki juba pandud

 30. Jaak:

  Lp mari!

  Keda, kus ja millal Te nägite niimoodi mustalt mett käitlemas? Nimeliselt palun. Umbisikuliselt palun ausaid mesinikke mitte laimata.

 31. metsamesinik:

  Samuti nagu “Mesimimm” olen minagi veidi juurelnud, kas lisada siia omapoolne postitus või mitte. Ajendatuna “mari” , mõnevõrra ka paarist eespoolsest kommentarist otsustasin lõpuks paar rida kribada.

  Vastus “mari”-le: Kui Sa oled näinud sellistes tingimustes tegutsevat mesinikku, siis olegi nii hea ja lisa siia ees- ja perekonnanimi, sovitavalt ka elukoht. Ja kui neid andmeid lisada ei ole (ei julge), siis hoiagi näpud klaviatuurist eemale või kui Sul muud teha pole, kui avalikus ruumis si–a loopida, kasuta mõnda teist kommentaariumit kus selline tegevus igapäevane on.

  Ühinen täiesti “Mesimimmi” arvamusega p.2. Oma üsna vähest meeülejääki turustav väikemesinik ei saa lubada endale vähimatki eksimist. Koosneb ju tema klientuur tuttavatest ja nende tuttavatest, praagi puhul levib info kiiresti ja klientuur on järgmiseks hooajaks kadunud. Olen üsna kindel, et enamus väikemesinikke tegutseb kui mitte just euronõuetele vastavas, siis vähemalt võimaluste piires maksimaalselt puhtas keskkonnas.

  Või on konkurents sedavõrd tihedaks läinud, et sellised tülikad tegelased nagu väikemesinikud on vaja kas seaduse jõu või siis vähemalt mustamisega meeturult välja tõrjuda…?

 32. Janek:

  Metsamesiniku kommentaar kindlasti meeldib paljudele kuid minu arust on see natuke üle piiri. Kutsuda üles veneaegsel kombel inimesi üles andma? Sellised mesinikud on olemas kuid mina eeldan et, meeostjad ise panevad selle paika ilma teiste mesinike abita. Nagu ma juba eespool kirjutasin siis, enamus väike-mesinikest püüab võimalikult hästi oma mett toota ja kundedeni toimetada.
  Viimase lause kohta kommentaaris, sellist seadust ei ole ega keegi pole planeerinud teha minule teada olevalt. Inimesed ostavad oma mee sealt kus neile meeldib või on harjumuseks saanud. Väike-mesinike ei ole vaja hirmutada.

 33. Beeta:

  Olukord võib puhtusega tõesti hull olla. Ma mõnda aega tagasi külastasin ühte 18 perega mesinikku Elva külje all. Ta ei soovinud oma mesindusruumi mulle näidata. Loodan väga , et põhjus oli midagi muud kui antisanitaarne olukord.

 34. Aimar:

  Ma ei saa probleemist üldse aru. Kuna kõik mesinikud peavad kinni hügieeni nõuetest nagu kommetaaridest selgub, siis miks nad ei võiks ennast registrisse kirja panna ja lasta vet. kontrollil end kontrollida. Karta pole ju midagi. Siis kaob ära ka jutt, et keegi teab kedagi, kes teab kedagi. kes kuulis ,et keegi mesinik rikub hügieeni nõudeid.

 35. Lugeja:

  Sedalaadi kommentaarid nagu on siia kirjutanud kasutaja Beeta, võiksid küll olemata olla. Püüd tekitada hirmu ei ole kohane. Väita, et olukord puhtusega võib olla hull, kuigi ise ruume ei näinud… Selle loo eesmärk ei ole ju mustata kedagi, vaid pigem arutleda nõuete vajalikkuse või mittevajalikkuse üle. Külajutud võiks jääda külajuttude juurde.

 36. beeta:

  Mina usun küll ,et paanikaks on põhjust, sest “Paljud hobimesinikud eeldavad, et kui on alla 15 pere, ei ole vaja mingeid hügieeninõudeid täita.” Kui 80%mesinikest on hobimesinikud ja näiteks vaid pooled on sellised räpakotid ,siis ikkagi on Eesti ju solkmett suisa täis. Sellele ei saa ju ometi läbi sõrmede vaadata!

 37. Jaak:

  Teen ettepaneku hobimesindus ära keelata, siis saame neist räpakottidest ja nende solkmeest lahti.

 38. beeta:

  Kuna enamus mesinikke on kõrges eas,siis miks nad ei võiks ennast registrisse kirja panna ja lasta vet. kontrollil end kontrollida üksiti ka vererõhu ja hemarroidide osas. Kui kõik on korras, siis karta pole ju midagi.

 39. Mesimimm:

  Ükski õigusakt ei kohusta beeta- ja mari-taolisi ostma mett otse mesinikult e. töötlejalt endalt. Teil on valikuvabadus ja soovitavalt võiksite siiski jääda marketites müüdavate meelaadsete toodete tarbijaks. Nii saate ehk pisut rohkem kindlad olla, et toodetud ja pakendatud on hügieeninõudeid rangelt järgides (iseasi, kas üldse ja kui siis millisel määral on säilinud marketites müüdava vedelaks keedetud mee raviomadused). Mis te siin niisama virisete. TEHKE ISE PAREMINI !!!

 40. beeta:

  Mesimimm, ma ei jaga mesindusest eriti tuhkagi. Anna palun nõu. Kas Sa soovitad osta mett siiski hobimesinikult isegi siis kui ta kusagil registris pole. Ka vaatamata Janeki tõsisele hoiatusele.

 41. Mesimimm:

  Beetakene: osta sellelt, kes sulle müüb. Ja ära unusta siis mainimast, et soovituslikult võiks mesinik lasta vet.kontrollil enda (või siis ka mesilinnu) hemarroidid lasta üle kontrollida!!!

 42. hobimesinik:

  Mesiniku suminate kõige halvem artikkel. Tegemist on märkimisväärselt eduka katsega destabiliseerida eesti meeturgu väites, et suur osa hobitajaid ei tea hügieeninõuetest midagi. Igal asjal on ka põhjus, mis oleks ülalpool toodud kirjatüki põhjus? Sellele küsimusele võib vastuse leida blogija järgmisest postitusest: järjestikku on olnud paar head meeaastat. Kas turg hakkab kitsaks jääma?

 43. mari:

  Jah olen ise näinud seda lohakust ,kuid ise ostan mett väga korraliku käitlemisega inimese käest Kellel on kohe tehtud vastavad ruumid ja sanitaarselt väga puhtad Ja mesilaste juures käib kui valged ja puhtad köik lust on selliste käest mett osta ja olen paljudele oma tuttavatele ka soovitanud .Mesi puhas ei mingid körval maitsed Siin kusitakse nime kellel seda ma tegema ei hakka ma pealekaebaja ei taha olla .Kui inimene ukskord saab halva purgi siis järgmine kord ei osta ja nii ongi Kes sugisest ——kevadeni muub 6 taru mett see utleb juba ise enda eest

 44. juhan:

  huvitav, kas keegi kunagi on meest mingi haiguse või mürgituse saanud,pole nagu kuulnud? Arvan, et see on järjekordne suurtootjate katse väiksed lämmatada mõttetute nõudmistega.Puhtus on elementaarne, ja tavaliselt kõik tunnevad kõikki.

 45. beeta:

  Suured tänud,Mesimimm. Ma ise ka arvasin ,et Aimaril on õigus.Kõik mesinikud peaks laskma end vet. arstil kontrollida. Mina ei osta enam ainsatki purki mett selliselt mesinikult kellel pole ette näidata veterinaararsti tõendit mesiniku vererõhu ja hemarroidide seisukorra kohta. Väga küüniline on öelda, et tõsised probleemid on ainult hobimesinikel. Ka kutseliste seas on igasuguseid mesinikke. Seda peab ütlema küll.

 46. Jüri Koduvere:

  Jutt pole asjatu.
  Mesi imab kõik lõhnad sisse…nagu ka piim.
  Olen ostnud turult mullamaitselist, vanade tööpükste, hobuserakmete järgi lõhnavat ollust mee hinnaga…
  Puhtus müügiks pandava mee käitlemisel on väga oluline.Kui pole eraldi puhast ruumi, ei tohiks müüa.

 47. Naine:

  Olen ostnud turult mett, mille põhjas olid klaasikillud-järelikult korjati kokku purunenud purgi mesi ning valati uude purki.See on ainus halb kogemus meeostul viimase 20 aasta jooksul.Hea mee aga tunnen juba maitsest ära …poest sellist mett ei saa.Väldin ka plastikanumates mett.

 48. Maali Lustivere:

  Ma olen ostnud poest europakendatud europiima, mis haises nagu oleks sinna keegi portsu sisse lasknud. kindlasti vastas see tootja kõigile euronõuetele ja pood oli ka kahekümne kraanikausi ja meetrikõrguste aruannete hunnikutega. Olen ostnud ka euroõlut, milles olid klaasikillud ja hõljusid kolllid. Teeme sellest järelduse, et nõuded tekitasid need ollused tootesse ning korntrollitud kakalõhn tootes on ikka parem kui kontrollimata kakalõhn.

 49. Jaak:

  Jätke nüüd ometi järgi see ropendamine. Kui te pelgate turult või poest mett osta, siis otsige mesinik, keda usaldate ja ostke mett otse temalt.

Jäta vastus