Blogi avalehel

Mesindusruumidest

detsember 11th, 2011

Jätkan eelmine kord alustatud teemat. Seadustest oli juttu, on nad vajalikud või mitte ei ole minu öelda. Kui mesinikele need ei meeldi, siis on võimalik algatada diskussioon nende muutmiseks. Öelda, millised seadused kõlbavad ja millised mitte. Kohe ette on vaja arvestada, et riigil on oma huvid. Ta ei soovi, et hobimesinduse nime all tegeletakse mee tootmise ja müümisega.

Küsimuse peale, kas Eestis on viimase 20 aasta jooksul saanud keegi mee söömisest mürgituse? Minu teada mitte. Kuid kas on vaja, et keegi saaks enne kui tegutsema hakatakse? Selle lausega ei kutsu ma üles tegutsema ega kontrollima väike hobimesinike. Ka tervisele ohutu reostuse ära hoidmine on oluline. Rõhutan, et hobimesinikele on oluline kõrge mee kvaliteet ja selle naturaalsus. On erandeid, kes näiteks vurritavad valmimata mett ning on ka neid, kes sulatavad kristalliseerunud mett. Mõlemad on üsna levinud nähtused.

Väga õhk-õrn vahe, kes on hobimesinik ja kes väike-meetootja. Profimesinikega on kõigile asi selge. Tegelikkuses on enamus väike-meetootjaid samuti hobimesinikud kuna tegelevad mesindusega oma põhitöö kõrvalt. Hobimesinikele ei ole lubatud mee töötlemine, selle hulka kuulub ka mee sulatamine pakendamise eesmärgil. Soomes kehtib selline nõue, keelatud on esmatootjatel töödelda ükskõik millisel kujul mett.

Uurisin internetis, milliseid ruume on vaja väike-mesinikel, kes tegelevad väiksemas või suuremas koguses mee käitlemise ja müügiga. Seadus ei tee vahet kas sa müüd 5 kg või 500 kg. Kõigile on ühesugused nõuded, kontrollimas ei käida alla 15 mesilasperega mesinikke. Kõige olulisem on, et kõik pinnad on kergesti puhastatavad ja heas seisukorras. Selle all on mõeldud siledaid ja pestavaid pindu. Värvi osas on mugavamad kindlasti heledamad toonid, kuid seda nõuet eraldi ei leidnud. Ruumid on vaja hästi valgustada.Teame, et vahel on vaja köögipõrandat pesta, siis sama asi on vajalik ka mesindus ruumides. Väike-mesinikel on lubatud mee vurritamist ja pakendamist teha oma kodu köögis. Enda kogemustest, 5 perega ei ole vaja eraldi mesindusruume. Kogu töö saab ära teha kodu köögis ning sellest meest enamikel aastatel jagub ainult endale ja sõpradele. Kuni 10 mesilaspere pidamisega on vaja hakata juba mõtlema mesindusruumidele ning üle selle on mesindusruumid juba hädavajalikud. Headel meeaastatel nagu viimased kaks, on seda mett ikka väga palju.

Mesindusruumides võiks olla vesi ja kanalisatsioon, kuid see pole kohustuslik. Anumad, mis puutuvad kokku meega, peaksid olema ette nähtud toidu käitlemiseks. Kunagi levinud alumiiniumvurr ei ole otseselt keelatud (tõenäoliselt ei ole lubatud) aga alumiiniumnõud mee säilitamiseks ei ole lubatud. Mesi on selline toiduaine, mis suhteliselt kiiresti reageerib teiste ainetega. Lisaks võtab ta ligi igasuguseid võõraid lõhnu ning ruumist õhuniiskust. Seega tuleb vältida lahtist vett vurritus ruumis. Käte pesuks on kindlasti vaja vett, selle saab teistmoodi lahendada. Näiteks kattes veekausi kaanega.

Mee pakendamiseks kõlbab toiduplast ja klaas. Kui toiduplast on enamasti uus kui sinna pakendatakse, siis varem kasutuses olnud klaastaaraga see nii lihtne pole. Kõik väiksemad ja suuremad mesinikud teavad, mis on purkide pesemine. Ei ole eriti lihtne pesta purgi põhju seest poolt. Veel halvem on varem kasutuses olnud purgikaantega. Ise olen ostnud varuks hulga uusi purgikaasi ning vahetan mee soovijate toodud purkidel olnud kaaned välja. Üsna tihti pesen ka purgid üle. Mesinikul tuleb arvestada, et kõigi kahtluste osas mee ostjal mee suhtes tuleb vastutada mesinikul. Isegi kui see pole tema põhjustatud.

6 vastus “Mesindusruumidest”

 1. Juhan:

  Janek, kui sul pole midagi laiemat lugejaskonda huvitavat mesilastest kirjutada, siis puhka kirjutamisest, pseudoprobleemidega pole mõtet tegeleda. Praegu ei ole probleem mitte selles, et mesinikke on liiga palju ja nende ridu oleks vaja harvendada, vaid hoopis vastupidi. Mesinike ja mesilasperede arv väheneb ja hukkunud mesilasperede arv on suur, sest puuduvad efektiivsed haiguste- ja varroatõrjevahendid ning tõrjeskeemid.
  Lugesin sinu ja veel kolme mesiniku 2011. a varroalesta seire uuringuid, mis on tehtud mesindusprogrammi raames ja millest oleks oodanud praktilist kasu, aga tegelik kasutegur on vaid null. Niipalju siis tühjast mulast ja vaenu õhutamisest.

 2. Aimar:

  Miks ei tohi kristaliseerunud mett sulatada?
  Mina küll sulatan ja ka kõik meeproovid on korras olnud ja ka vet. amet pole midagi selle kohta õelnud. On vaid küsinud, kuidas ma temperatuuri kontrollin ja on sellega rahule jäänud. Ostjad samuti. Usun et vähemalt 80%ti oma meest müün vedelal kujul ja sellest pool on sulatatud olnud. Kristaliseerunud mee sulatamine ei halvenda mee omadusi, kui seda teha õieti.
  Muidu artikkel asjalik, eriti seetõttu et mesindus ruumidele esitatavatest nõudmistest on avalikult vähe räägitud. Ise usun et kuni 15 perelisel mesilal pole erilisi ruume vaja- saab kas köögis või sunas asjad ära teha. Kui eraldi ruum(id) olemas muidugi hea, see teeb asja lihtsamaks ja mugavamaks mesiniku jaoks.

 3. Rebaseonu:

  Hakkame siis nõudeid täitma.
  “Anumad, mis puutuvad kokku meega, peaksid olema ette nähtud toidu käitlemiseks. Mesi on selline toiduaine, mis suhteliselt kiiresti reageerib teiste ainetega.”
  ***
  Tekkis küsimus.
  Kasutatud pildil on kaanetusalus ilmselt ise valmistatud. Seal on kasutatud perforeeritud nurka mille sarnaseid müüvad ehituspoed. See on valmistatud reeglina TSINGITUD metallist. Kuidas kohaldada siin Undritsa poolt esitatud nõuet sertifikaadi kohta et see on lubatud toiduainetega kokku puutuma? Poltide kohta ei tea ütelda, võivad olla ka roostevabast metallist.

 4. Janek:

  Rebaseonu, need kohad ei puutu kokku meega. raamid ei puutu samuti vastu. Kogu alus ja ääred on roostevabast plekist( alus on vanni kujuline). Sertifikaati sellele plekile ei ole, seega on alust arvata, kontrolli korral tehakse ettekirjutus Loodan et, küsimus ei ole mõelduid normisena. Ma pole mitte ühes kirjutises väitnud et, mul on kõik nõuded täidetud. Tegelen ruumide ümberehituse planeerimisega. Ehitamise käigus on hea kui võtan arvesse nõudeid mis praegu kehtivad. Selle asemel et, tekitada arutelu hakkasid osad mesinikud hoopis süüdistama millest on väga kahju.
  Parandus blogi kandesse: 1.Arutelus mesinikega sai selgeks et, mett võib sulatada-soojendada-kuumutada kui te ei riku tema koostist( mee omaduste piirarvud on paigas).
  2. Alumiinium nõud on lubatud, samuti ka alumiinium vurr. Kuigi Jänedal soovitati kasutada paremaid materiale, siis keelatud need siiski pole.
  Neist kahest kirjutisest otsida pahataktlikkust hobi-, ja väikemesinike suhtes on küünilie.

 5. Jaak:

  Huvitav tsitaat kirjutisest: “Kohe ette on vaja arvestada, et riigil on oma huvid. Ta ei soovi, et hobimesinduse nime all tegeletakse mee tootmise ja müümisega.”
  Kes on riik ja kus ta seda väitnud on?

 6. Rebaseonu:

  Ei olnud norimine. Hakkas silma lihtsalt. Kui on alust arvata et kontroll ettekirjutuse teeb, kas ka ettekirjutus võiks siis olla ka norimine?

  Mis puudutab Jaagu küsimust siis EV Põhiseaduse § 1 väidab kõrgemaks võimukandjaks olevat… rahva.
  § 1. Eesti on iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas.

  Allikas: https://www.riigiteataja.ee/akt/12846827

Jäta vastus