Blogi avalehel

Mõnes mesilasperes võib veel hauet olla

detsember 13th, 2011

Üle aasta tagasi nägin youtubes Soome mesiniku Juhani Lundeni videot, kuidas ta valmistab ette mesilasi talveks. Mul jäi selleks talveks mitu pere õhukese seinaga korpustesse ja üks pere on kolmes korpuses. Kolm korpust on seepärast, et ma andsin novembri keskel sinna ema kuna eelmise leidsin taru eest ja pere oli ärritunud. Nüüd talvel ei taha neid ärritada ja ei hakka liigset korpust ära võtma. Otsustasin mesilasi sama meetodi abil natuke kaitsta tuule ja külma eest.

Võte iseenesest on lihtne, sobiks ka lamavtarule, kuid ei ole vajalik selle paksude seinte tõttu. On vaja bituumeniga immutatud paberit. Seda müüakse ehituspoodides ja ning on kümne euro kandis 24 meetrit. See hoiab kinni vihma ja tuult, kuid laseb läbi õhku. Vähemalt nii on paberirulli pealsele õpetusele kirjutatud. Vaja on lõigata rullist natuke suuremad tükid kui taru ümbermõõt. Kuna paber on meeter lai siis murdsin ta kokku ja lõikasin veel mööda murdejoont pooleks. Nüüd liimisin nurgad kokku ja lasin liimil ära kuivada. Katteid paigaldades avastasin, et kuigi palju lihtsam on paigaldada neid, millel on jäetud paari cm varu. Lõpp tulemuse osas on paremad sellised, millel on möödud enamvähem täpsed. Taru tuleb tõmmata “kotti” ja tarust kõrgemad servad murda pesa peale ning asetada katus paika. Kasutan kilet pesa kattena, siis see jäi paberi alla. Mesilased ei puutu kokku paberiga. Lennuava jääb vabaks. Lisa ventilatsioon toimub veel läbi põhjavõrgu. Alumised nurgad sai lastud kinni klambri lööjaga, et need tuule käes olles paigas püsiks. Praeguseks olen pannud kümnele perele ümber paberkatted.

Mis sellest kasu võib olla mesilasperele? Kindlasti hoiab see kinni tuult ja vihma, sellega peaks olema väiksem toidukulu. Taru ja paberi vahel on kogu aeg õhuvahe. Tume paber soojeneb kiiresti päikese käes, isegi siis,kui väljas on tugevad külmakraadid. Kevadel saab näha kas sellest kasu oli, Soomes paistab see päris levinud olevat.
Katteid pannes avastasin, et mitmel mesilasperel võib olla veel haue sees. Üks pere on selline, kus oli sügisel keskmisest rohkem varroalesti ja teine on see, kellele sai antud emamesilane novembris. Suured pered ja erinevad põhjused hauet teha. Ma toidupuudust peredel ei karda. Andsin neile ligi 20 kg lisasööta sügisel. Kindlasti kavatsen kontrollida nende olukorda veebruari kuus kui ilmad on natuke soojemad.

3 vastus “Mõnes mesilasperes võib veel hauet olla”

 1. Juhan:

  Seekord polegi millegi kallal norida!
  Arvan, et sa jätsid mõned samasugused mesilasperedega korpused ka paberkatteta, et kevadel võrrelda kui palju katetest kasu on.

 2. emu:

  Eks kevad näitab, kas tegid oma mesilastele “karuteene”? Arvestada tuleks ehk konkreetse olukorraga, pole ju külmakraade veel olnud, mitte sellega, et on detsember. Karta ei tule minu arvates külma, vaid niiskust ja selle tagajärjel tekkivat hallitust/seeni! Lisaks kirjutad, et kasutad kilet.

 3. Janek:

  emu’le, See paber laseb läbi õhku, niiskust kuid hoiab kinni tuult ning vihma. Korpustarude juures ongi taru ülemine osa koguaeg kinni. Kogu ventilatsioon toimub läbi lennuava ning põhjavõrgu. Niiskus siiani probleem pole olnud. Põhjus miks ma selle katmise tegin on nende perede nõrkuses. Nad ei kata oma korpust ära, on umbes 4-5 raami vahes.

Jäta vastus