Blogi avalehel

Talveks ettevalmistumine

september 9th, 2012

Sügiskuu on alanud, täpselt sellisena nagu kohane. Kõike on, vihma, tuult ja päikest. Päevased temperatuurid on piisavad, et mesilased saavad lennata ja noored mesilased orienteeruda. Perede koondamine ja esimene varroalesta tõrje peaks kõigil mesinikel tehtud olema. Need, kes annavad mesilastele talvesööta, võiksid nüüd sellega kiirustada. Hiljem antud sööta ei jõuta ümber töödelda kvaliteetseks talvesöödaks.

Teist aastat kasutan mesilaste talvesöödaks neile spetsiaalselt valmistatud sööta. See paistab mesilasi palju vähem kurnavat ja talvitumine oli eelmisel aastal päris hea. Olenevalt perest saavad nad seda 10-20 kg. Suurem osa peredest on haudme kasvatamise kokku tõmmanud ja tundub, et sügisest lisasöötmist pole vaja. Piisab sellest, mis nad siiani saanud on. Ainult mõned väiksemad pered, kus on rohkem hauet, vajavad veel hoolt.

Lisaks neile noortele peredele on palju suuri peresid, kelle sööda tarbimine on päris korralik. Mesilasi on palju, talvituma jäetult kahte korpusesse, kuna ühte ei mahu ära. Paar pere lükkasin kokku poole, kuid mesilased jäid taru väliseinale ja ootasid seal ka külma ja vihmaga. Panin farrari korpused lisaks, kus oli ikka väga palju mesilasi seinal.

Varroalest on ka sel aastal päris mitmes peres probleemiks. Tegelikult ei tasu selliste peredega tegeleda suure ajakulu tõttu. Ma siiski ei jäta jonni ja olen nad aidanud nii kaugele, et ema muneb, pere kasvatab noort hauet ja paari nädala pärast kooruvad haudmest terved mesilased. Pered peaks ilusti üle talve talvituma ja kevadel näeb, kes on arenemisvõimeline ja kes mitte.

Eelmine aasta oli lesta probleem palju suurem. Ka sel aastal on lestaprobleem ainult kodu grupis. Mujal on näha üksikuid lesti mesilastel. Probleeme ei paista mesilastel veel olevat. Igatahes on mul vaja tõsiselt üle vaadata oma lestatõrje, nii et pered ei peaks järgmine sügis uuesti võitlema selle parasiidiga. Vaadates neid peresid, kel on lestaga probleeme, siis ainult üks neist ei olnud tugeva meesaagiga. Teised andsid üle 100 kilogrammi mett, see on 4-5 korpust.

Üks vastus “Talveks ettevalmistumine”

  1. Aimar:

    Mis moodi sa oma lestatõrjet üle vaatad, nii et sul järgmine aasta pole peredel vaja lestaga võidelda? Äkki saad oma strateegiast lähemalt kirjutada? Oleks huvitatud.

Jäta vastus