Blogi avalehel

Talveks valmis

september 29th, 2012

Sügis on alanud, mesilased on valmis talveks. Kes rohkem, kes vähem. Viimased mesilasemad hakkasid munema 15. septembri paiku. Koheselt said nad ära antud neisse peredesse, kuhu vaja.

Vahetasin välja mõne tigedama pere ema. Tige mesilaspere on rohkem nuhtluseks kui rõõmuks. Pole eriti meeldiv, kui avad taru ja esimese raami välja tõstmisel on 100 mesilast kallal. Sügisesed ema andmised on natuke keerulisemad. Sel ajal tuleb olla hoolas, et ema ikka võetakse omaks. Vastasel juhul võib pere emata jääda ja uut pole kuskilt võtta.

See, kas pere hakkab hauet kasvatama, sõltub mesilastest. Enamus peredest on haudme tegevuse lõpetanud. Võrreldes eelmise aastaga kuu varem. Selles olen ma küll kindel, et mesilased ei tea milline talv tuleb. Igal aastal valmistuvad nad talveks, pole siiani veel vastupidist näinud.

Sügisestest töödest mesilas on kõik peaaegu tehtud. Vaatan ainult mõnda peresse sisse, et ikka oleks korralikult talvesööta pesa keskel, kuna viimane haue oli koorumata. Tugevam pere veab pesa äärtest sööda pesa keskele, kuid nõrgemad võivad sellega hätta jääda. Tugev pere on kahes korpuses, nõrgemad 5-raamilised. Augusti esimesel poolel tehtud pered tuleb mul kas kahe kaupa ühte tarru panna võin mingi muu moodusega nende talvitumist parandada. Võimalusi on, näiteks tõsta väike pere suure pere peale või viia nad sisetalvitumisele.

Varroalest? See elukas pole kuhugi kadunud, teeb omi musti tegusid igal aastal. Pered nõrgenevad ja neil on vaja taastada oma tugevus talveks. Augustis ravitud pered tulevad sellest välja, teised kahjuks mitte. Kui nad pole veel hukkunud, toimub see oktoobri jooksul. Enam ei ole võimalik neid kuidagi aidata. Ma pidin ühe pere likvideerima. Sain võõra sülemi suvel. Perel polnud muud häda kui mesilased olid tumedad. Ostsin otse apteegist ravimi ja panin sisse. Lesta varises vähe. Nüüd sügisel oli see pere kahjustuses, kahjuks ka ema kadunud. Kui sülem oli nii haige, siis mis veel selle perega juhtus, kust see sülem tuli? Loomulikult on suurem probleem meil müüdavad varroa ravimid. Need lihtsalt ei toimi!

Mõnel ilusama ilmaga toovad mesilased õietolmu. Vaatasin, millel nad käivad. Peamine kollase õietolmu allikas on sügisene seanupp, korvõieline nagu võilillgi. Mul on põllul päevalilled, ka seal on mesilasi näha. Lisaks õitseb ristiku ädal. Seal saadakse pruunikat õietolmu. Nektarit ei peaks ükski taim enam andma.

5 vastus “Talveks valmis”

 1. Aimar:

  Veterinaar süsteemi järgi ei ole meil ravimitel viga midagi . Taotlus, et kasutada teisi EL lubatud ravimeid, ei antud. Põhjus-eestis pole ühtegi ameti poolt fikseetitut perede hukkumise fakti, kus ravi ei toiminud ja lest oli ravimi suhtes resistentne!
  Tegelikult on eestis pea 30 aastat kasutatud ühtesid ja samu ravimeid (ravimifirmad ei ole huvitatud uute ravimite maale toomisest, meil liiga väike turg), sellepärast ongi meil suur mesilasperede hokkumine. Samuti lokkab põrandaalune illegaalsete ravimitega kauplemine, kuna mesinik on jäetud oma mesindus haigustega riigi poolt üksi.

 2. Rebaseonu:

  Augusti alguses panin tümooli ribad tarudesse. Rõõmustasin et sel aastal polegi lesta sest varises 1- 2 lesta pere peale. (Pärast sai selgeks et need surid vanadusse) Siis tegi mind valvsaks et ühest tarust veeti hukkunud vagel välja. Tilgutasin pered kohe oblikhappega üle ja ennäe, lestasid tuli kõrinal. Ühte tarusse ei tilgutanud, sinna panin 2 riba kõige populaarsemat lestatõrjevahendit mis kunagi vetapteekidest otsa ei saa. Tulemus- varises 3- 4 korda vähem kui oblikhappega teistes tarudes. Kehitasin õlgu et ju siis neil vähem lesta oli. Nädal hiljem panin kõikidesse tarudesse Gaboni ribad sest ühest oblikakuurist ei piisa. Tulemus- lestasid tuli lisaks. Selles ühes tarus tulid maha ka need lestad mis enne tulemata jäivad.
  Olen omad järeldused teinud ja tegutsen vastavalt.

 3. Mesinik:

  Talve oskavad ennustada pikaajalise loodusliku valiku läbi teinud kohalikud mesilased.

 4. Janek Mesinikule:

  Kogu selle aja mis mul mesilased on olnud, ei ole ükski aasta mesilased talveks valmistumist ära jätnud. Mesilased valmistuvad igal aastal karmiks talveks, vähendavad lennuava suve teisel poolel, koguvad suvel mett 5 talve jagu. Olenevalt rassidest kasutavad nad taruvaiku, kes vähem kes rohkem.

 5. Agne Tamm:

  Tere! Rebaseonu, kas tümooli ribasid on kuskilt saada? Sipelghappe ja oblikhappega tegemisel kardan eksida kogusega ja ei tee. Seal on see matemaatika…

Jäta vastus