Blogi avalehel

Mesilaste abisöötmisest

märts 18th, 2013

Mesinikel on tõenäoliselt praegu palju raskemad ajad kui mesilastel. Pikalt kestev külm paneb muretsema oma hoolealuste toiduvaru ja pikale veniva talve üle. Tegelikult pole praegu veel midagi hullu lahti. Varemgi on juhtunud et, puhastuslend toimub alles aprilli alguses. Sel aastal võib see isegi aprilli teise nädalasse lükkuda.

Natuke paha on suur temperatuuride kõikumine. Öösel kuni -20 ja päeval paar kraadi külma panevad mesilasi eriti proovile. Enamus peresid kasvatavad juba uut põlvkonda, seetõttu kulub toitu palju rohkem.  Suur hulk toidust kulubki sooja tootmisele.  Lõikav kirdetuul viib tarust palju sooja ning toiduvaru kontrollimine on raskendatud.  Tegin osadele peredele toiduvaru kontrolli, tuul segas väga kõvasti. Sellega võib kasu asemel pigem kahju teha.  Tuulega ja miinus kraadidega ei ole võimalik mesilasperet toiduvaruga aidata. Need väiksed putukad kaotavad oma soojuse väga ruttu ja külmuvad läbi. Seda  tööd saab teha  ainult tuulevaikse ilmaga.

Mesilastele kasutatava kandi võib ise teha ja osta poest. Tehases toodetud kandi on juba täpselt õige koostisega. See ei lähe nii ruttu vedelaks. Ise tehes tuleb arvestada, et kandi ei tohi jääda vedel, kuna võib sel moel mesilastele peale valguda. Kandi tegemiseks tuleb võtta mett, millele hakatakse lisama tuhksuhkrut. Suhkrut lisatakse niikaua, kuni kandi ei kleepu käte külge ega vaju soojas toas laiali. Kogused sõltuvad selest, kui palju kandit vaja on.  Selle tegemine võtab tükk aega. Lihtsalt ei saa midagi.

Kui ollakse veendunud, et mesilasperes on toidupuudus võib anda abisööta. Kandi perele toiduks asetamine käib suhteliselt lihtsalt. Lamavtarus tuleb võtta ära paar vaheliistu kobra pealt ning paigutada sinna kandi. Poe kandi kasutamisel tuleb pakk lahti lõigata, kile ära keerata ning lahtine pool otse kobara peale panna. Kuna mesilased saavad nüüd vabalt raamide peal liikuda, võib kasutada midagi, mis neid  igale poole ei laseks. Mina kasutaks kilet, kuid see on igaühe enda valik. Isetehtud kandi paigutamine käib samamoodi, kuid see tuleb eelnevalt marli sisse panna. Korpustarudele tuleb ehitada kandi paigutamiseks paarisentimeetrine krae, muidu ei mahu kandi katuse alla ära. Lisasööt tuleb siingi paigutada kobra peale.

Praegu on tegelikult juba käes aeg, mil mesilasperedel võib hakata sööt otsa saama. Iga pere kulutab sööta erinevalt. Minu kaalupealne pere on praeguseks kulutanud alates 1. september  umbes 12,5 kg toitu. See on viis talveraami umbes. Päris arvestatav kogus.  Pere on muidugi väga suur. Võimalik, et talle tuleb tagastada korpus, mis sai ära võetud oktoobri teises pooles.

Mesilased, kes on sügisel hästi hooldatud, peaksid elama hästi. Neile pole vaja anda mingeid lisasöötasid. Mesindusraamatutes kirjutatakse igasugustest lisasöötadst ja tervistparandatavatest segudest. Ma pigem järgin looduse valikut. Kõik, mida mesilased ise loodusest korjavad, on hea, ning raamatutes soovitatavad segud, pudrud jms ei kõlba kohe mitte.  Need ei kuulu mesilaste toidu juurde. Ära anna mesilastele midagi, mida sa ise ei sööks.

3 vastus “Mesilaste abisöötmisest”

 1. Anneli:

  Olen murelik oma siseruumis talvituva mesitaru pärast, millal oleks õige aeg see välja viia ja lisasööta andma hakata? Praegu ei pääse läbi lumehangede väljagi. Kui palju peab temperatuur tõusma, et mesilased selle kolimise üle elaksid? Kas oskate head nõo anda?

 2. Janek Mesinikule:

  Minu paar keldris talvituvat pere on siiani keldris. Pole olnud ühtegi lennuks sobivat ilma. Lähi ajal siiski tasub nad välja viia. Mõne päikselisema ilmaga nad soovivad võibolla natuke lendu teha. Suurema lennuni on täenäoliselt kauem aega.

  Kui asukoht on lume all, tuleb see puhastada lumest ja mesilaspered paigutada lume hangede vahele. Temperatuuris ei mängi erilist rolli välja viimsel.

 3. Margus:

  Huvitav, kas Teil veebruari lõpp oli ebasoodsa ilmaga.
  Minul (Saaremaa lõunaservas) oli 27.ndal +7 ja 28.ndal +6 kraadi ja päikeseline.
  27.ndal puhastus ~pool ja 28.ndal teine pool mesilast
  10 pere.

Jäta vastus