Blogi avalehel

Veniv kevad

märts 28th, 2013

Kevad ei taha ega taha tulla. Päike paistab, lumi sulab päikese käes, kuid vilus tekib kohe jää. Üksikud mesilased käivad lendamas, sellist korralikku puhastuslendu nagu kevadel vaja oleks, pole võimalik teha. Praeguste ilmaprognooside järgi ei juhtu seda veel mitu nädalat. Tõenäoliselt jääbki selle aasta kevad mesinduses mitu nädalat hilisemaks. Tavaliselt õitseb paju meie kandis 13 aprilli paiku, mõni päev siia-sinna. Praeguseks pole isegi lepp ja sarapuu õitsema läinud.

Mesilased tarudes on kannatlikud, nad ootavad. Ootavad ilma, mis võimaldaks neil lennata ja end vabalt tunda. Päike küll soojendab, kuid lumi ja jää hingavad altpoolt. Mesilane, kes pikemalt lumele jääb,  sealt enam ei tõuse.  Esmalt tardub, ta on elus, kuid jõudu uuesti lendu tõusta pole.  Kui päike enam talle peale  ei paista, siis ta hukkub. Sellised mesilased on tegelikult täiesti terved ja elujõulised, kuid nende vale arvestus lumele maandumisel saab neile hukatuseks. Kui te jalutate mesilas ilusa ilmaga, siis isegi kui üksikud mesilased on õhus,  nad maanduvad teie peale. Nad ei ole huvitatud maandumisest lumele, kui neil on võimalus mujal jalgu puhata.  Mesilaste lumel hukkumise vähendamiseks võib lumele laotada heina või põhku.  Mesilased saavad sellele maanduda ja oma häda ära teha.

Teine asi, mida ma igal aastal olen teinud,  on mesilas  lumele tuha raputamine, mis  kiirendab lume sulamist.  Praegu, kui enamus päevadel päike paistab, sulab lumi kordades kiiremini. Valged väljad aga püsivad muutumatult, nii kaua  kuni ööd püsivad külmad. Tuha võib asendada näiteks turbaga või millegi muu tumedaga, mis on ohutu loodusele.

Praegu on aktuaalne, millal ja kuidas võib mesilasperesid uude asukohta paigutada?  Kuna uued kohad on tõenäoliselt lume all, siis enne ei saagi mesilasperesid liigutada, kui uus asukoht on puhas ja alus paika pandud.  Mesilased orienteeruvad praegu ainult oma taru järgi. Nii kaua, kuni  enamus mesilastest pole lendamas käinud võib mesilas vabalt tarusid ümber paigutada. Kui juba puhastuslend tehtud,  siis mesilas enam tarusid liigutada ei saa. Küll aga võib neid viia kaugemale. Samuti võib neid liigutada julgelt puhastuslennu päeval. Näiteks on ilmaprognoosi järgi näha, et tuleb ilus ilm. Hommikul transpordid mesilaspered uude asukohta, avad lennuavad ning lased neil vabalt lennata.

2 vastus “Veniv kevad”

  1. Anneli:

    Tänan nõuannete eest, minu mesilased tegid puhastuslennu ära 2.aprillil. Kas hiljem, kui lumi ära sulab, tohib veel mesitaru mõni meeter eemale viia? Mis siis juhtuda võib?

  2. Janek:

    Natuke hilja vastata, vastus kehtib kogu soojale ajale. Mesilaspere võib 1m võrra liigutada. Kui kõrval taru pole siis leiavad mesilased oma taru lihtsalt üles. Varsti ei ole arusaadagi et, mesilased otsiks vana koha pealt taru.

Jäta vastus