Blogi avalehel

Puhastuslend oli või mitte?

aprill 8th, 2013

Viimasel ajal on mesilased ära teinud vaikse puhastuslennu, nii et ei olegi aru saada. Igal päeval lendab väike hulk mesilasi ning nüüdseks enam väga välja ei kiputagi. Sellist suurt puhastuslendu nagu igal aastal on olnud, mesilased ei ole teinud. Vajadus sooja ilma järgi on suur. Peale selle, et mesilased saaks lennata, on oluline toiduvaru tarudes. Külma ilmaga kulub seda palju. Kuigi sügisel jäetakse korralik toidu hulk tarru, on viimane talv olnud pikkade külmadega.

Tarukaalu pealne pere kulutas aprilli alguseks 21 kg toitu. Arvestamine algas kohe pärast mesilaspere koondamist augustis. See on päris suur hulk. Arvestades ühe keskmise raami peale mis võiks olla 2,3 kg siis, teeb see üheksa kärge.  Oluline on et, talvitumine ei ole veel läbi! Toitu peaks tarudes jaguma kuni esimese korjeni, mis sel aastal lükkub edasi. Lisaks pole üldse kindel, kui paju õitsemise ajal ilmad piisavalt soojad on.

Eelmisel nädalal tegin oma mesilas toiduvaru kontrolli. Olukord on suhteliselt hea. Paarile perele sai söödaraame juurde antud, kuna üks pesa külg oli tühjade raamidega. Üldiselt oli peredes näha kaanetatud meekanne.  Lähima kümne päeva jooksul tuleb uus kontroll teha. Oodata sellega ei tohi, võib peredest ilma jääda.

Põhjade vahetamine on kevadel oluline. Praegu ootan lume sulamist tarude ümbert. Tavaliselt teen seda aprilli esimestel päevadel, sel aastal loodan umbes 20. aprillil ära teha. Selleks valmistan ette terve mesila grupi jagu puhtaid põhju ning vahetan kõik  korraga.  Iga pere  juures hindan korpuse kaalu, põhja puhtust ja kärgede puhtust. Oluline on ka, kas peres on mesilasema olemas. Seda saab kontrollida soojema ilmaga, kui mesilased lendavad.

Vahetasin tarukaalul oleval perel põhja ja sisse piiludes oli märgata, et taru on seest puhas. Mesilased on pikale ja raskele talvele hästi vastu pidanud. Varasemalt pole mul mesilasperesid eriti hukkunud. Sel aastal hukkus neli sügisel tehtud väikest pere. Nad kobardusid kohe sügisel vastu taru lage ning hukkusid toidupuuduse tõttu. Detsembris-jaanuaris oli üle kahekümne järjestikuse külma päeva. Sel ajal väikese pere kobar ei saanud liikuda sööda juurde. Tugeval perel on alati rohkem võimalusi talv edukalt üle elada. Nad saavad vajadusel liikuda toidule lähemale.  Väikseid mesilasperesid saab üle talve tuua neid mitmekesi ühes tarus koos talvitades või viies nad siseruumi, kus temperatuuri ei lange palju alla null kraadi.

2 vastus “Puhastuslend oli või mitte?”

 1. Margus:

  Kas paremini talvitub ühe või kahekorpusega pere.
  Pildil tundub olevat poolraamidega pere, kas see ka talvitus nii.
  Kuidas suudab pere sellises korpuses korralikult kobarduda ?

 2. Janek:

  Pildil on langstroth raamiga korpus. Raamid ongi sellised. Mesilaspered talvituvad täiesti rahuldavalt selliste raamide peal, kobar on nagu tavalises tarus. Kasutuses on samuti farrari raamiga korpused mille kõrgus on 1/3 võrra madalam. Neid on kindlasti vaja 2 jätta talveks.
  Vahet kuidas nad talvituvad eriti ei ole, kevadine areng on kindlasti kahel korpusel talvitunud peredel palju kiirem.

Jäta vastus