Arhiiv June, 2010

Liivaskulptuuridega tahetakse järgmisel aastal jätkata

Sunday, June 27th, 2010
toiv-joul-pildistab-liivaskulptuure-ja-mati-sutt-annab-selgitusi1

Liivaskulptuuride festivali peakorraldaja Mati Sutt tutvustab valminud loomingut ja Tõiv Tiits jäädvustab nähtu kaamera mällu

tallinna-varavad

Tallinna väravad

Reedel tunnustati liivaskulptuuride festivalil osalenuid ja otsustati sündmusega jätkata juba järgmisel aastal.

Jõõpre Põhikooli laste ehitatud Tallinna väravad pälvisid suuremat tähelepanu. Nemad nägid oma tegemisega ka tunduvalt rohkem vaeva, sest esimene töö varises kokku ja alles teisel katsel jäi rajatis püsima. Tütarlaste tegemist juhatas ja toetas moraalselt Ivi Sutt.

ruutel-merkuur

Rüütel-Merkuur

Aida Rajamäki, Miia Torikka, Jonna Kestilä voolisid seljad vastamisi rüütli näod, mida Mikael Paajanen nimetas ka Merkuuriks. Soome külaliste töö sai samuti suurema tähelepanu osaliseks.

bernhardiin

Bernhardiin

Kõige suuremat huvi pakkus aga liivast valminud bernhardiin, mille voolis põhiliselt valmis Üllar Kallau kavandi järgi Rait Pärg.

Pärnu Linnavalitsuse arenguosakonna turismi vanemspetsialist Tõiv Jõul kinkis suuremat tähelepanu osutatud autoritele mälestuseks hansaaegset Pärnu linna kujutavad kaardid. Rannakohvikus toimunud väikesel lõputseremoonial käidi välja mõte, et üle aasta korraldatavad liivaskulptuuride festivalid toimuvad liiga harvalt. Kõigi koosviibinute ühisel nõul otsustati juba järgmisel aastal korraldada taas Pärnus liivaskulptuuride festival ja jätkata traditsiooniga edaspidi igal aastal.

mati-suttile-kingituseks-linnavalitsuse-poolt-malupulk1

Mati Sutt'ile kingiti linnavalitsuse poolt mäletuseks ja tänutäheks mälupulk

Galerii kõigist lõplikult valminud töödest:

parnu-liivaskulptuuride-festival-2010parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-2parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-3parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-4

parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-5parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-6parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-7parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-8

parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-9parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-10parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-11parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-12

parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-13parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-14parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-15parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-16

parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-17parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-18parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-19parnu-liivaskulptuuride-festival-2010-20

Galerii Rannakohvikust:

mati-sutt-tanusonu-koigile-utlemasranna-kohvikusrannakohvikus-2rannakohvikus-3

rannakohvikus-4rannakohvikus-5rannakohvikus-7

Samal teemal:

Noored valmistavad liivaskulptuure

Liivaskulptuuride valmistamise kolmas päev Pärnu rannas

Liivast kerkib hansalinn

Täna alustati liivaskulptuuride voolimise ettevalmistustega

Liivaskulptuurid Pärnu keskrannas

Silmale ilusad ja ihule mõnusad seebid

Sunday, June 27th, 2010

Bastet OÜ seebikojas valmivad seebid käsitööna ja seda kunsti on võimalik kõigil ka ise vastaval koolitusel õppida.

seepide-valik

Seepide valik

Bastet on Egiptuse kassijumalanna nimi. Kiisud tunduvad alati väga puhaste loomadena, kes väldivad pori ja hoolitsevad pideva pesemisega oma väljanägemise eest. Sellepärast näib, et Pärnu seebikoja nimetus Bastet OÜ on tegelikult väga hea leid ja kutsub huvi tundma seepide vastu.

Haidi Vahenurm selgitas, et seebi omadusi saab muuta ja täiendada kui lisada erinevaid lisandeid: õlisid, vitamiine, värv- ja lõhnaaineid, mesilasvaha, jojobavaha ja muid aineid. Poeletilt seepi valides olen ostu tehes tavaliselt kõige määravamaks pidanud lõhna. Samal ajal pole osanud mõelda sellele, et mõni spetsiaalselt valmistatud seep võib kätelt või tervelt ihult peletada mingi ebameeldiva lõhna, mida iga meeldiva lõhnaga seep ei suudaks teha. Kalamees saab aniisiseepi kasutades pesta maha kalalõhna. Kööki sobib Vahenurme sõnul kohviseep, mis võtab kätelt toidu tegemise lõhna – näiteks sibul.

tule-tee-ise-seepi

Tule tee ise seepi

Ettevõte sai alguse suurest huvist seebitegemise kunsti vastu. Praeguseks on loodud terve hulk nahale kasulikke ja silmale ilusaid külmprotsess meetodil valmistatud seepe. Seebi valmistamisel kasutatavad baasõlid on kookosrasv, palmirasv ja oliivõli. Loomsetest rasvadest kuulub baasrasva hulka searasv. Palmi- ja kookosrasv annavad seebile tugevuse ja puhastusvõime, oliivõli omab niisutavat toimet. Üllatav on näha päris šokolaadi sisaldavat seepi. Seni teadsin, et šokolaad võib ettevaatamatuse korral vaid määrida. Sauna pidavat aga hästi sobima tugevalt kooriv meresoolaseep.

„Meie tooteid võib leida Pärnus Maarja Magdaleena Gildi majast, samuti suvelaatadelt,“ öeldakse Pühavaimu tänava äärde paigutatud müügileti tagant veel enne kui kiirustan järgmiste lettide juurde. Alles tükk aega hiljem mõtlesin kahetsusega sellele, et jätsin kasutamata võimaluse ka ise seepi teha, aga just seda õpetas Bastet inimestele Pärnu rahvusvahelistel hansapäevadel. Usun, et seda võimalust saab proovida veel edaspidigi.

Ärihommik Ammende Villas

Sunday, June 27th, 2010

logo

Eile korraldas Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Pärnu esindus Ammende Villa Sinises Saalis ärihommikusöögi 30-le delegaadile, kes olid saabunud Pärnu rahvusvahelistele hansapäevadele Venemaalt, Poolast, Saksamaalt, Hollandist, Lätist ja Prantsusmaalt. Hansapäevadel osalejatele tutvustati äri- ja investeerimisvõimalusi Pärnumaal ja kogu Eestis.

toomas-kuuda1

Toomas Kuuda

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Pärnu esinduse juhataja Toomas Kuuda näeb hansaliikumises suurt äritegevuse potensiaali. Tänapäeval kasutatakse 17 riigis oleva 200 hansalinna võrgustikku üksteise tutvustamiseks, kontaktide loomiseks ja äritegevuse edendamiseks. „Meie ürituse mõte ongi rääkida Pärnust ja Eestist, et aidata sellega kaasa ärisuhete tekkimisele. Taolise väikeses ringis kohtumise peamine mõte taotleb kaht eesmärki. Esiteks lihtne tutvustus sellest, mida meil pakkuda on. Teine asi on usalduse võitmine. Tulevaste äripartnerite jaoks on väga tähtis teadmine, et siin toimivad tsiviliseeritud suhted vastastikuses läbikäimises ja kehtiv seadusandlus kaitseb võrdväärselt õiglaselt kõiki äripartnereid,“ võttis Kuuda toimunud sündmuse mõne lausega kokku.

kuulajad

Kuulajate huvi oli märgatav

Pärnumaa maavanem Andres Metsoja ütles külaliste poole pöördumises, et ääretult suur au on mõne päeva kestel vastu võtta korraga kuni 100 tuhat külalist, keda on rohkem kui Pärnumaal elanikke. Ta nimetas siinsete peamiste väärtustena loodust, inimesi ja kultuurielu ning usub, et Pärnumaa on parim paik elamiseks, töötamiseks ja puhkamiseks. Selle teadmise juures peab omama ka kaugemasse tulevikku ulatuvat arengustrateegiat, mis võimaldab edaspidi paremini toime tulla. Kõik regioonid konkureerivad selle nimel, et saada endile rohkem maksumaksjaid, enim külalisi ja võita suuremaid investeeringuid, mis ongi üks tänase kohtumise eesmärkidest. „Tegelikult on hansaliikumine avanenud majanduslikuks koostööks juba 700 aastat tagasi ja tänapäeval me räägime taas sellest samast kauplemisest ja koostööst omavahel,“ kinnitas Metsoja, kes on veendunud, et naabrite kordamineku puhul läheb ka meil hästi. Lisaks eelöeldud hansaliikumise võimalustele on praegu olemas igasuguseid Euroopa Liidu struktuurfonde, mille pärast iga päev konkureeritakse. Samas ei tohiks Metsoja sõnul konkureerimise kõrval unustada koostööd, milles on peidus uued väärtused.

eesti-kaubandus-toostuskoja-peadirektor-siim-raie-ammende-villas1

Eesti Kaubandus.Tööstuskoja peadirektor Siim Raie Ammende Villas

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Siim Raie tutvustas kaubandus-tööstuskoja tegemisi ja rääkis sellest, millst vahendusabi võiks neilt saada.

Pärnu kolledži arendusosakonna juhataja Sulev Alajõe rääkis äritegevusest tänases ja homses Pärnus.

AS Wendre juhatuse liikme Sven Jürisoo ülevaatlik tutvustus ühest edukalt tegutsevast firmast Pärnumaal oli kindlaks julgustavaks näiteks, et Eestis võib pikaajaliselt tulusat ettevõtmist arendada.

as-wendre-juhatuse-liige-sven-jurisoo

AS Wendre juhatuse liige Sven Jürisoo

Eestis asuvad Wendre tootmisüksused Pärnus ja Vändras, üks tehas asub Poolas ja müügiesindus Saksamaal. Majandustulemuste põhjal võib Wendret pidada üheks suuremaks vooditekstiilide tootjaks Euroopas. Wendre klientideks on juhtivad kodutekstiili- ja mööblikaupluste ketid kogu maailmas. AS Wendre kuulub kontserni Trading House Scandinavia AB, mille peakorter asub Rootsis.

Juba samal kohtumisel äratas siinne tegevus kõrgendatud huvi. Kesk-Saksamaal Herfordis ärikontakte koordineeriv Marion Köhn leppis põhimõtteliselt Kuudaga kokku, et juba sel sügisel oodatakse Pärnu esindust sealsetele ettevõtjatele külla.

Pärnu hansaturg on avatud

Friday, June 25th, 2010
Toomas Kivimägi ja Bernd Saxe saabusid läbi Tallinna väravate hansaturule

Toomas Kivimägi ja Bernd Saxe saabusid läbi Tallinna väravate hansaturule

Täna hommikul avati kauplejatele õiguste ette lugemisega Tallinna väravad ja keskaja turg Vallikääru aasal ning südalinna tänavatel, kuhu on end kauplema registreerinud ca 450 müüjat. Tallinna väravate Kuninga tänava poolsel valli serval esinesid tervitussõnavõttudega Lübecki linnapea, Hansa Liidu president Bernd Saxe ja Pärnu linnapea Toomas Kivimägi.

„Ilm on praegu pilvine, aga linnapea kinnitas mulle, et ilm jääb ilusaks,“ ütles Bernd Saxe optimistliku huumoriga ja rääkis võimalusest end hansalinnas tutvustada ning kaubelda.

hetk-enne-varavate-avanemist

Hetk enne väravate avanemist

Toomas Kivimägi rääkis pisut pikemalt ja põhjalikumalt: „Hansaliit oli eelkõige kaupmeeste ühendus, mis kestis üle 400 aasta ja tervelt 200 aasta vältel oli see domineeriv kaupmeeste liit Skandinaavias. Ka Pärnul oli selles väljapaistev seisund täna heale gograafilisele asukohale ja paiknemisele vee ääres. Hansatee oli eelkõige vettpidi kulgev kaubatee. Pärnu saavutas tegelikult oma haripunkti 18. sajandi keskpaigas kui hansaliit oli oma tegevuse praktiliselt lõpetanud. Sel ajal tõusis laevade arv 60-lt 100-le mis kaupade üldarvult ületas impordi poolelt oluliselt Tallinna sadamat. Peamiselt imporditi soola, õlut, heeringat, riisi, kalevit. Väljaveeti kõigile teadaolevalt lina, vilja ja paljude jaoks üllatusena puutuhka ja rasva või soku sarvesid. Seega on hansaturg üks olulisi alustalasid rahvusvahelistele hansapäevadele ja ma tahan kõigile ostjatele soovida palju raha, palju oste ja igati kohased on ka kaupmeeste vanded, mis olid kirja pandud küll keskajal, aga on igati õiged ja kohased ka tänapäeval.“

kingad-kivimaele

Pärnu linna kodulehe teabe põhjal kulgeb turuala Vallikääru aasalt, kus valdavalt kaubeldakse toidukaupadega ja pakutakse toitlustusteenust, Jakobsoni parki, sealt edasi mööda Rüütli, Ringi ning Kuninga tänavat pidi. Turul kaubeldakse ehetega, majapidamistoodetega, keraamika, klaasi, rõivaste, jalanõude, meenete, kudumite ja kodutekstiiliga. Kauplemine toimub samuti Gildi aias.

Avalike suhete nõunik Maria Murakas-Ollo sõnul avati Munamäe ümbruses Hansamessi ala – see on telklinnak, milles hansalinnad tutvustavad oma kultuuri, majanduselu, vaatamisväärsusi ja kutsuvad end külastama. Näha saab nii kaasa toodud käsitööd kui maitsta head-paremat.

Galerii:

hansaturu-avamisel-esineb-bernd-saxehansaturu-avaminekauplejate-oiguste-ette-lugeminehansaturu-avamine2

hansaturu-avamine3hansaturu-avamine4hansaturu-avamine-5laine-janes-votab-naela

Samal teemal:

Pärnu jõel avati 30. rahvusvahelised hansapäevad

Pärnusse saabuvad hansalinnade delegatsioonid

Hansapäevade meelespea

Ajajõgi avab 30. Rahvusvahelised Hansapäevad

Pärnu hansapäevade särgid Port Arturis

Pärnu rahvusvahelistele hansapäevadele registreerus 64 linna

Rannapargi purskkaev ajab üle nagu nõiakaev

Friday, June 25th, 2010

rannapargi-purskkaev

Igal võimalikul juhul möödun meelsasti äsja avatud Rannapargis uuest purskkaevust. Kord pole vett purskamas, kord on midagi muud, mis pole päris see, mida sooviksin näha. Täna oli mere poolses otsas vesi kandunud üle betoonrajatise kaugele muru peale. Ilmselt pole projekteerijad asja nõnda mõelnud. Hiljem uuesti purskkaevust möödudes oli vesi kinni keeratud, aga vesi moodustas murul endiselt suure lombi.

Pärnu jõel avati 30. rahvusvahelised hansapäevad

Friday, June 25th, 2010
hooned-joel

Pärnu vanad hooned keset jõge

Eile õhtul liikusid Endla esiselt väljakult 80-ne hansalinna esindused 800 delegaadiga mööda Akadeemia ja Kalda tänavat Pärnu vana sadama territooriumile, kus rivistuti peaaegu kogu kai pikkuselt jõe äärde. Kõige rohkem saabujaid oli Saksamaalt, Venemaalt ja Hollandist. Teiste hulgas olid esindatud Pärnu kõrval ka kõik Eesti hansalinnad: Tartu, kus peeti 2005. aastal Eesti esimesed rahvusvahelised hansapäevad, samuti Narva ja Tallinn, aga ka Viljandi, kes võõrustab rahvusvahelisi hansapäevi taas Eestis 2015. aastal.

rahvapilli-ansambelPärnu jõe keskele oli veetud kunstlik saar, kus võis näha meie esivanemaid elamas, tantsu löömas ja oma päevaseid tegemisi toimetamas. Vaatajatele öeldi, et Pärnu jõe ääres elati juba 11 000 aastat. Pulli asulapaika, mis pole kuigi kaugel praeguse Pärnu piiridest, hinnatakse Eesti vanimaiks eluasemeks. Pärnu jõe mõlemad kaldad ja Suur sild olid rahvast täis. Inimeste silmad olid suunatud saarele ja ümber saarekese liuglevatele erinevatele alustele. Mitmed alused kandsid Pärnu ajaloolisi ehitisi, millest kõik tundsid hästi ära Punase torni. Näha võis ka Vana-Pärnus 1251. a. Püha Tooma nime kandvat toomkirikut, mille hävitasid rüüsteretkega leedukad 1263. aastal. Aluste purjedele aga olid maalitud praegusaegse Pärnu hooneid: kontserdimaja, raamatukogu jm.

laev-tuleb-kai-aarde

Kunstlikule ujuvsaarele viidi ka Pärnu linnapea Toomas Kivimägi, kultuuriminister Laine Jänes, kes on 30. rahvusvaheliste hansapäevade patroon ja Lübecki linnapea ning Hansa Liidu president Bernd Saxe, kes kõik ütlesid pärnakatele ja külalistele oma tervitussõna.

Siinkohal on peaaegu terviklikult edasi antud Toomas Kivimägi sõnavõtt: „Vaid ühe inimpõlve jooksul või veelgi harvemini on ühel hansalinnal võimalik võõrustada rahvusvahelisi hansapäevi. Täna on see päev Pärnu jaoks käes, oleme rõõmsad ja uhked. See on suur võimalus, aga ka vastutus. Mul on heameel, et kõikide pärnakate ja paljude sõprades ühise jõupingutuse tulemusena oleme hansapäevade võõrustamiseks valmis. Pärnu on ilusam kui kunagi varem. Pärnu on Eestimaa suvepealinn, Pärnu on Eest Vabariigi sünnilinn, Pärnu on hansalinn. Pärnu on puhkuseks ideaalne paik, ta on ideaalne ja kordumatu, täis üllatusi ja toredaid inimesi. Minu arvates paradiisile üks lähemaid paiku planeedil Maa. „Kõik hansalinnad on ühes paadis,“ on öelnud Taani endine välisminister Uffe Ellemann-Jensen, rõhutades Läänemeramaade ühise koostöö vajadust. Kokkuhoid ja koostöö on olulisem kui kunagi varem, seda nii pere, linna, riigi kui kogu Euroopa kontekstis. See on ka rahvusvaheliste hansapäevade kandev idee. Head külalised, nautige Pärnut, tundke rõõmu igast aastast, igast päevast, igast minutist, mis meile on antud. Elu on ilus koos teiega. Ilusat suve.“

vaatajad-3

Otsiti kõikvõimalikke paikasid, et kuidagi paremini sadamas ja jõel toimuvat paremini näha

„Kord aastas soojal suvepäeval kogunevad mitmesaja linna esindajad, et üheskoos tähistada rahvusvahelisi hansapäevi. See on ainulaadne, kus muistne hansavaim taas kord elustub,“ ütles Laine Jänes

Bernd Saxe kuulutas 30. hansapäevad avatuks. „Me oleme vaimustatud sellest, mis meile Pärnus on osaks saanud. Sellega kuulutan ma 30. hansapäevad avatuks,“ ütles Saxe, kes tänutäheks suurepärase vastuvõtu ja külalislahkuse eest andis Pärnu linnapeale üle Lübecki traditsioonilise künlajala. Kingitust üle andes soovis ta hansapäevade Pärnus kõigile võrratuid päevi.

jahid-silla-juures

Lisaks laevade, paatide, skuutrite ja veesuuskade möödumisele vaatajate silme eest pakkus kauni loojuva päikesega taeva taustal silmailu suures kaares jõkke voolav vesi, tule lahvatused teisel kaldal, voolav tuli Suure silla keskelt, õhku tõusvad raketid ja kraana noka otsa riputatud kellast alla laskuvad tule joad. Inimesi oli tõepoolest murdu ja kõikvõimalikes kohtades. Isegi vana sadama ainsa allesjäänud kraanakolaka erinevatel kõrgustel turniti, et paremini kogu toimuvat jälgida.

paike-loojubAvatseremooniaetendus “Ajajõgi” jutustas siinse paiga sajandite pikkusest ajaloost, mis räägib mere ja jõeäärse linna tekkeloost, 14.-15. sajandi hansalinnaks muutumisest ja kujunemisest tänapäeva välja. Sümboolset tähendust omasid ka misjoni laevad, mis on sajandeid seilanud siinsetes vetes. Shalomi valgetele purjedele on kirjutatud Joh. 3:16:, mis kirjeldab Jumala armastust. Peale avatseremooniat ei tahtnud pidu lõppeda vaid oli hoopiski justnagu tuure üles võtmas. Novgorodi puhkpillorkester marssis sadamast kuni Akadeemi ja Rüütli tänavate ristumikuni ja mängis kauneid palasid. Viimasena mängis mitmes maailmajaos tuntud viisi “Glory, glory, halleluuja”, mis teenis võimsa aplausi. Kindlasti ei taha viimased näited rõhutada usulist tähtsust hansapäevade mõttes. Siiski on ristiusk kujundanud meie ajalugu ja käekäiku vähemalt viimase tuhande aasta kestel ja mõjutanud ka hansaliikumist Läänemere kallastel.

Galerii õhtuselt sündmuselt:

kogunemine1rongkaik-sadamasserongkaik-sadamasse-2parnu-kunstide-maja-tantsustuudio-opetaja-janne-ristimetsa-lapsed-tervitavad-saabujaid-sadamas

rongkaik-sadamasse-3puhkpilliorkestermaarja-magdaleena-gild-rongkaigusparnu-surfajad-rongkaigus

rongkaik-sadamasse-4rongkaik-sadamasse-5novgorodi-orkesterrongkaik-sadamasse-6

vologda-rongkaiguslippude-ja-ohupalliga-hansapaevadelturu-linn-saabub-sadamassenovgorod-saabub-sadamasse

viljandi-saabub-sadamassestraupe-saabub-sadamassesadamaskajakas

sadamas-2saarele-minekut-ootamasinimesed-sadama-ja-silla-vahel-joe-aaressadamas-3

sadamas-4vaatajadlati-lippsadamas-5

vaatajad-2reportervaatajad-kraanalviikingi-paat

jommujommu-pardalpaevavarjuga-sadamaselida-joh-3161

pma-100kes-jai-lipu-varju1ilutulestikilutulestik-2

Noored valmistavad liivaskulptuure

Thursday, June 24th, 2010
vabakooli-ja-noortekeskuse-uhismeeskond

Vabakooli ja noortekeskuse ühismeeskond

Neljas päev Pärnu rannas tõi vanade meistrite kõrvale hulga noori voolijaid. Pärnu rahvusvaheliste hansapäevade logo ja hüüdlausega punastes T-särkides noored moodustavad ühtse meeskonna, kuigi muist tulid Pärnu Avatud Noortekeskusest ja teine osa Pärnu Vabakoolist. Neist esimesi koondab noortekeskuse juhataja Annely Reile ja teisi Heli Lank, kes koolis õpetab lastele vene ja inglise keelt. Täna õpetas rannaliival aga kunstilist osa ja liivaskulptuuride valmistamise üksikasju Seinäjoki kunsti ja käsitöö õpetaja Merja Juppo Soome Vabariigist. Kuulekad ja virgad õpilased on 13 kuni 17 aastased. Töödeks valiti igast Eesti hansalinnast mõni tuntud objekt. Pärnus on selleks Punane torn. Tartus Toomkirik. Kahjuks juhtus selle kirikuga sama lugu, mis eile Jõõpre ehitajate loodud Tallinna väravaga. Vahetult peale pildile saamist langes üks nurk kokku. Et mõrudast tundest kergemini üle saada, otsustati tulla ühisele pildile ja naerda kaamerasse, sest päev on olnud ju tore ja rannailm parimast parim.

siin-on-kirik-veel-terve

Siin on kirik veel terve

Kuna ehitused said kõigil püsti pandud, siis võidi tehtuga rahule jääda. Et liiv pudenema kipub, ei tohi kellegi meeleolu rikkuda. Pealegi pudenevad ka kivist ehitatud hansaaegsed ehitused, mille vastu ei suudeta alati seista. Igal juhul andis Merja kõigile osalejatele nimelised diplomid, mis kinnitab õppepäeva edukat lõpetamist.

Diplomid said Merjalt ka Helina Metsik ja Erika Lille. Nende noorte skulptorite käte vilumust arendab Pärnu Kunstikoolis Rait Pärg. Täna voolisid neiud liivast kena tütarlapse, kes on noor Kihnu Virve.

pva-teeb-liiva-tugevaks-nagu-betoon1

PVA teeb liiva tugevaks nagu betoon

Liivaskulptuuride vahel takseerides hakkas silma, et kõige rohkem peatutakse bernhardiini juures. Koeri muidu randa ei lubata, aga kui ta on liivast ja sama sõbraliku ilmega nagu elusalt, siis ei saa kuidagi sellest kunstitööst peatumata mööduda. „Inimeste näod võtavad sama ilme nagu bernhardiinil, kui nende pilgud ootamatult suure sõbraga kohtuvad,“ on pannud tähele Rait, kes taiese peaaegu algusest lõpuni valmis voolis. Üllar Kallau pole idee autorina leidnud palju aega rannas viibimiseks ja nii jäigi kogu loometöö viimistlus ühe kunstniku vastutusele.

Täiesti uus töö oli liival ka mütoloogiline Pandora laegas. Seda tööd voolisid Jonna Kestilö ja Miia Torikka.

Pandora laegast voolivad Jonna Kestilo ja Miia Torikka

Pandora laegast voolivad Jonna Kestilö ja Miia Torikka

Hephaistos valmistas Zeusi palvel savist naise inimkonnale karistuseks. Jumalad kinkisid vagurale neiule kauni välimuse, meeldiva loomuse ja ilusad rõivad, aga talle anti samuti laegas, millesse iga jumal asetas ka midagi halba. Zeus kinkis laeka Pandorale ehkki tema vend oli keelanud kingitust vastu võtta. Pandorale jäeti ütlemata, mida laegas sisaldab kuigi keelati seda avada. Ühel päeval paotas Pandora uudishimust aetuna laeka kaant ja lasi kõik pahad asjad välja. Laegas sisaldas ka petlikku lootust, mis lohutas vallandunud hädas ja viletsuses. Sellest ka Pandora laeka pärimuslik mõiste tundmatu sisuga keelatud asjadest.

Helina Metsik, Erika Lille, Rait Pärg ja noor Kihnu Virve

Helina Metsik, Erika Lille, Rait Pärg ja noor Kihnu Virve

mati-sutt-on-liivaskulptuuride-festivali-peakorraldaja-kellel-endal-pole-olnud-mahti-seekord-loometood-teha-kuid-vanameister-tunnustab-koigi-osavotjate-tegemisi-pildil-on-valminud-merkuur2

Mati Sutt

Tänane jalutuskäik vallil ja vallikraavi ääres

Wednesday, June 23rd, 2010

Galerii:

vaatedvaated-2vaated-3vaated-4

vaated-5vaated-6vaated-7vaated-8

vaated-9vaated-10vaated-11vaated-12

vaated-13vaated-14vaated-15vaated-16

vaated-17vaated-18vaated-19vaated-20

vaated-21vaated-22vaated-23vaated-24

vaated-25vaated-26vaated-27vaated-28

Pärnusse saabuvad hansalinnade delegatsioonid

Wednesday, June 23rd, 2010

Pärnusse saabub neil päevil külalisi nii Eestist kui mujaltki 50-100 000 külalist. Hansapäevade kultuuriprogrammis osaleb 104 kollektiivi, hansaturul kaupleb 450 ettevõtjat. Hansalinnad on esindatud 28 erineva külalisesinejaga puhkpilliansamblist rahvatantsijani.

riikide-lipudAvalike suhete nõunik-teenistuse juhataja Maria Murakas-Ollo teatab Pärnu linna kodulehel, et 30. Rahvusvahelistele Hansapäevadele on registreerunud 78 hansalinna 800 delegaadiga. Täna jõudsid Pärnusse Saksamaa esindajad Lübeckist ning Stadest. Õhtuks jõuavad Pärnusse veel mitme hansalinna delegatsioonid.

Enim delegatsioone saabub Saksamaalt, Venemaalt ja Hollandist. Oma tulekust on teada andnud kõik Eesti hansalinnad- Tallinn, Tartu, Pärnu, Narva ja Viljandi.

Hansalinnade delegaatide ametlik registreerimine algab 24. juunil kell 9.00 Endla teatris.

Kaasaegse hansaliikumise eesmärgid on hansalinnade iseteadlikkuse toetamine, ühiste väärtuste propageerimine, majandus- ja kaubanduskontaktide tugevdamine, teadmiste- ja kultuurivahetuse korraldamine ja turismi arendamine.

Liivaskulptuuride valmistamise kolmas päev Pärnu rannas

Wednesday, June 23rd, 2010
joopre-neiud-loovad-uut-varavat

Jõõpre neiud loovad uut väravat

Jõõpre kooli Tallinna väravate ehitajail ei vedanud. Liiv hakkas varisema siis kui ehitis oli peaaegu valmis saanud. Kohatu olnuks küsida meeleolu, mis sel juhul võimust tahab võtta, aga väliselt ei lugenud nende olekust mingit tuska. Ivi Sutt ütles, et juba tund aega hiljem oli purunenud ehitise asemele uus teostus voolitud. Tütarlapsed suutsid isegi naeratada ehkki ei soovinud väga pead tõsta ja eelistasid segamatult oma tegevuses püsida.

bernhardiin-rait-parg-ja-ullar-kallau

Bernhardiin, Rait Pärg ja Üllar Kallau

Täna tabasin ka Üllar Kallau peaaegu valmis bernhardiini juurest. Rait Pärg polnud siiski veel päris rahul tehtuga. Kuna kohev saba ei paistnud piisavalt hästi välja, siis ta otsustas hoogsa saba liikumise jäljed joonistada ka liivale. See pidi koera meeleolu paremini esile tooma. Tegelikult on töö nii meisterlikult tehtud, et suure koera lahke ja rõõmus nägu paistab silma ka ilma täiendavate saba löökideta.

liisbeth-koos-oma-isa-raul-kirssiga

Liisbeth koos oma isa Raul Kirssiga

Eile ei õnnestunud Raul Kirssi ja tema tütart Liisbethi kohata. Täna nägin neid mõlemaid koos töötamas. Kui eile arvasin, et tegemist on mingi ajaloolise torni ülemise otsaga, siis tänaseks oli torn muutunud hoopis kännuks. Raul ütles taiese kohta, et see on hansa känd gooti juurtega. Antud lugu kinnitab varem kuuldut, et alati ei saa päris kindel olla, mis viimaks liivast valmis voolitakse. Liisbeth pihustas hoolega liimivett peale. Tema sõnul on PVA liimivesi segatud vahekorras üks kolmele, et kile saaks võimalikult vastupidav. Täna terve päeva paistnud päike ohustas pidevalt liiva pealispinda. Kuivaks muutuv liiv lihtsalt lendub ja võib muuta kogu loometöö varisemisohtlikult pudedaks. Rauli sõnul polevat Pärnu liiv suurem asi. 2008. aastal valmistas ta liivaskulptuuri Piusa liivast, mis olevat püsinud koos tervelt kuu aega. Kuna esialgul kavandatud ühistööst Sorgega asja ei saanud, siis sellest Raul erilist puudust ei tunne. Koos tütrega on neil ühistöö suurepäraselt laabunud.

aida-rajamaki-pihustab-kogele-vett

Aida Rajamäki pihustab kogele vett

Üks pannoodest tagaseinas on saanud hansa koge kujutise. Sellega tegeleb Mikael Paajanen, keda täna abistas Aida Rajamäki. Vett pihustas Aida lausa voolikust, et liiv liialt ei kuivaks.

Varem välja kuulutatud omaette Sindi võistkond jääb siiski esindamata, kuna üks eelmisel korral osalenud Sindi Gümnaasiumi õpetaja ei jõudnud õigeks ajaks välisreisilt tagasi.

seinajoki-kooli-too1

Väga huvitav on jälgida Seinäjoki naiste tegemisi

Väga huvitav on jälgida soome naiste tegemisi, kus iga üksikut liigutust tehakse hästi rahulikult ja märgatavalt mõõdetud viisil. Nad ei kiirusta mitte millegagi. Nagu 2008. aastal valmis nende grupi suur ühistöö lõplikult viimistletuna vahetult enne autasustamist, nõnda samuti näib, et nad soovivad oma loomingut luua ka seekord just täpselt nii kaua kuni neile aega antakse. Võibolla liivaskulptuuride loomise juures peitubki peamine edu saladuse võti äärmiselt rahulikus edasi liikumises. Loodame, et reedel kell 15 saame kogemustega meistritelt veel mitmetele küsimustele vastused selle kohta, milliseid teadmisi ja kui suurt osavust nõuab liivaskulptuuride valmistamine.

Samal teemal:

Liivast kerkib hansalinn

Täna alustati liivaskulptuuride voolimise ettevalmistustega

Liivaskulptuurid Pärnu keskrannas