Arhiiv March, 2012

Kuidas rõõmu üles leida?

Saturday, March 31st, 2012
Merle Esken (raamatuga), Merylin Vunk ja Kadri Veidenberg

Kristi Rulli ja Tiina Vihul

Helmekuu 30. päeval esietendus koostöös Sindi Muusikakooliga Paikuse Lasteaia Mesimumm mudilasperele mitmeti õpetlik muinasjutt „Hiirerõõm“, mille olid ühiselt ettevalmistanud Võilille rühma õpetajad Merle Esken ja Merylin Vunk.

Mesimummidel on oma lipp

Piu ja Viu jalutavad läbi vihmasabina Vahtra puiesteel, vahtralehed peakohal vihmavarjudeks, meelolu loov vaikne „vihmane“ klaveriheli saatjaks teekonnal. Nõnda algab põnev nukuteater, mis sündmuste käiku jälgivate laste silmadesse vaadates tõotab kujuneda menukaks lavatükiks.

Viu ja Piu

Lasteaia nukuteatri näitlejad teevad vahvaid vigureid

Enne nukuteatri algust ütles Merle Esken, et kõik sai alguse hiirte valmistamisest. Kui ta Piu ja Viu valmis meisterdas, tekkis soov neile ka lugu juurde mõelda. Merilyn Vunk pani jutustuse kirja. Muinasjutt on pandud elama lastele lihtsasti arusaadaval viisil kahest teineteisest erinevalt tunnetavast hiirekesest. Kui Piu muutus järjest rõõmsamaks ja tema samm hüplevamaks, siis Viu venitas jalgu üha rohkem järgi ning otsis põhjust virisemiseks.

Vanemate rühmade lapsed

Lava tagant tõusevad seebimullid

„Ma vaatan, sa oled viimasel ajal kuidagi mossitama hakanud, vanasti olid sa küll rõõmsam ja sinuga oli tore igasugu vempe välja mõelda! Mis küll sinu sisse on läinud“ uuris Piu. Mureliku sõbra pealekäimise järel sai selgeks, et Viu oli kaotanud rõõmu ja Piu püüdis kõigiti aidata meenutada, kuhu võis rõõm kaduda. Otsingu teekonnal jõudis Viu siili juurde. „Palun anna mu rõõm tagasi!“ Siilionu oli kui okkast torgatud. Millest sa räägid, kulla poisu?“, ei mõistnud Siilionu targemat küsida. Kuid koos Siilionuga leidis Viu lehehunnikust oma rõõmu uuesti üles. „Ma ei teadnud, et sulle haiget tegin, anna andeks,“ vabandas Siilionu ja enne kui siil silmagi pilgutada jõudis, jooksis hiireke tagasi oma sõbra juurde, kes vestlust hämmeldunult kõrvalt jälgis. „Aitäh, kulla Piu, et ei leppinud minu tusatujuga! Tänu sinule saan ma taas rõõmus olla.“ Õnnepisarad niisutasid mõlema seikleja vurrukarvasid kui üheskoos kodutee jalge alla võeti.

Paberimuusika

Vahepalasid luges suurest raamatust Merle Esken. Samal ajal sibasid hiiresõbrad lava eesriide nööril nõnda kuidas Merilyn Vunk ja muidu igapäevaselt logopeedi tööd tegev Kadri Veidenberg nukkusid juhtisid. Muinasjutu taustaks tegid muusikakooli õpetajad Tiina Vihul klaveril ja Kristi Rulli akordionil helisid, mis teksti sisuga parimal viisil harmoneerusid. Klaveri pumps või akordioni kääks täiendas pillihelidel pisikeste emotsioonidega seda, mis väikeste hiirtega jutu sees toimub. „Tiina ja Kristi olid lahkelt nõus meie kelmika plaaniga kaasa tulema, sest meie ju muusikud iseenesest ei ole,“ selgitas Merle Esken, kelle sõnul oli võimalik esimese loo kaudu samaaegselt lastele tutvustada ka klaverit ja akordionit. Etendunud „Hiire rõõm“ oli esimene lugu, millele tuleb veel kolme osaline järg. Järgmistel kordadel kavatsetakse tutvustada veel kitarri, flööti, viiulit ja trumme. „Rõõm on näha oma ala asjatundjate muigeid ja reageeringuid pillidel, mis saadavad meie loo kulgu,“ sõnas Merle Esken.

Pilli häält said omapärasel moel kaasa teha ka lapsed. Selleks jagati juba enne etenduse algust mudilastele rohkelt ajalehti, mida krabistades, kärtsutades, lehvitades ja muul viisil mudides tekitati päris huvitavaid sahisevaid ning kärtsuvaid helisid.

Samal teemal:

Priit Loog külastas Mesimummisid

Endla noortestuudio külastas 1. aprillil Paikuse Mesimummi

„Vapper keefir“ Mesimummide peres

„Väikesed jalad…“ võimaldavad eluaegset tasuta pääsu Pärnu Muuseumisse

Saturday, March 31st, 2012


Eile autasustati Pärnu muuseumi kohvikus fotokonkursi „Pärnu teel“ võitjaid, samas avati ka finaali jõudnud tööde näitus.

Elina Paegle, Kristjan Osbek, Kaja Kadakas, Lisandra ja Monika Maidle

EMT nutitelefoni Samsung Galaxy Ace võitsid endale Kaja Kadakas fotoga „Piki veepiiri“, Kristjan Osbek fotoga „Õhtuks koju“ ja Elina Paegle fotoga „Päikeseline tee Pärnusse Torist“.

Monika Maidle koos tütre Lisandraga

Pärnu Muuseumi eluaegse tasuta sissepääsu võitis Monika Maidle tööga „Väikesed jalad Pärnu poole teel“. Modellina kasutas ta oma pisitütre Lisandra jalakesi. Finalistide hulka jõudis ka Monika ema, kelle julgustusel nelja parema hulka pääsenud konkursi võitja võistlusel osaleski. Este Maidle foto „Aja silmad“ arvati samuti finalistide hulka ja nüüd näeb näituse külastaja Sindi kiriku kaht akent, mis lähivõttes tehtud fotona omab samuti kindlasti muuseumi fondi jaoks olulist tähtsust.

Pärnu muuseumi direktor Aldur Vunk jääb tulemusega rahule

„Need tööd näitavad Eesti inimeste nägemust oma kodukandist,“ ütles konkurssi korraldada aidanud Good Deals OÜ turunduskonsultant Piret Hinnov, kelle sõnul jõudsid tööd finaali läbi rahvahääletuse. Üleriigilisele võistlusele „Pärnu teel“ laekus 256 tööd, millest finaali pääses 56 fotot. Hindamiskomisjoni ülesandeks jäi välja valida neli kõige kõige paremat tööd.

Žüriisse kuulusid Aldur Vunk ja Ann Eichhorst Pärnu muuseumist, Heiki Mägi maavalitsusest, Kaire Ilus Pärnu turismiinfokeskusest, turismiekspert Tiit Kask ja EMT esindaja Lauri Toomsalu. Iga žürii liige valis finalistide seast välja 10 parimat fotot, mille tulemusel selgitatigi võitjad.
Kõigi finalistide fotosid on võimalik vaadata aadressil: http://fotokonkurss.parnumuuseum.ee/et/finalistid/

 

Talveilm tagasi

Saturday, March 31st, 2012

Talve meeleolu

Märg lumi koolutab oksi

Täna hommikul kella üheksaks viivuks lõppenud tihe lumesadu jättis Sindis ca 2,5 cm paksuse lumevaiba maha. Loodus on jälle talvise ilme võtnud kuigi lumi on +1 kraadi juures üsna vesine. Kolmveerand tundi hiljem asendus laiade helvestega lume langemine väiksematega ja sadu ei näigi lakkavat.

 

Dairon Pluss rassib Jaansoni rajal

Saturday, March 31st, 2012

Jalmar Juurikas teeb hooldustööd Jüri Jaansoni raja ääres

„Oleksite pidanud varem rajale tulema, et võrrelda kui palju on praeguseks tööd ära tehtud,“ ütles eile keskpäeval Paikuse firma OÜ Dairon Pluss omanik Jalmar Juurikas, kes ladus koos abilisega parajasti puid järelhaagisele. Kokkuriisutud suured oksa- ja kuluhunnikud, teeäärelt kõrvaldatud mahalangenud tüved ja hooldusraiet meenutavad heledad kännupealsed kõnelevad tehtud töömahust ise enda eest.

Raja äär saab parema väljanägemise

Riigihanke võitnud Dairon Pluss alustas töödega Jaansoni rajal 2010. aasta 1. mail. Aasta aastalt muutub teeäär silmale järjest nauditavamaks. Pärnu Linnavalitsusega sõlmitud leping kestab järgmise aasta aprilli lõpuni ja Juurikas oleks valmis ka uuel perioodil jätkama.

Muret teevad endiselt üleannetud. Eilegi pidi üht maast välja sikutatud pinki tagasi sättima. Juurikas rääkis ka väärastunud mõistmisega perekonnast, kes poetab prahi, mis ei teki rajal liikudes, tee äärde maha. Joogipurkide, pudelite ja väikeste pakendite jäätmeid mahutavad prügikastid ei mahuta kodust kaasa võetud kaltse, madratseid ja muid suuremõõtmelisi rämpsesemeid ja nii tuleb teistel käia loodusesse visatud prahti koristamas.

Tükeldatud halud lendavad tee äärde

Samal teemal:

Rüüstamised Jaansoni rajal

Jüri Jaansoni rada ootab inimesi koristus- ja korrastustöödele

Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpilased esinevad võistlustel oma ala parimatena

Friday, March 30th, 2012

MTÜ Autokutseõppe Liit korraldas 28. ja 29. märtsil Pärnumaa Kutsehariduskeskuses autotehnika erialade õppijatele kutsevõistluse, mille üldvõitjaks osutus Tauri Villemson ja 29. märtsil saavutas Liisa Soovere Tartu Kutsehariduskeskuses peetud majutusteeninduse eriala üleriigilistel kutsevõistlustel parima tulemuse.

Tauri Villemson ja Liisa Soovere õpivad Pärnumaa Kutsehariduskeskuses

Parimad autoerialal

Üleeile ja eile toimus Pärnumaa Kutsehariduskeskuse autotöökojas üleriigiline “Autoerialade Keskastme Kutsemeisterlikkuse võistlus” II ja III kursuste õpilastele. Korraldajaks oli Autokutseõppe Liit. Üldvõidu võttis Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpilane Tauri Villemson, kes sai ülekaalukalt esikoha põhikoolijärgse õppekavarühma arvestuses ja oli parim ka tehnilise mõõtmise kategoorias. Villemsoni juhendaja on kutseõpetaja Priit Auväärt.
Võistluse võitjale järgnesid põhikoolijärgsete õppijate arvestuses Gustav Ubras Tartu Kutsehariduskeskusest ja kolmanda koha saavutanud Jaan Pettai Valgamaa Kutseõppekeskusest.

Keskkoolijärgsete õppijate arvestuses tuli võistluse võitjaks Indrek Jõgi Tartu Kutsehariduskeskust, teiseks jäi Aare Nurk Rakvere Ametikoolist ja kolmandaks Maksim Rubahhin Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolist.

Väljaspool arvestust pakkus võistlejatele konkurentsi võistluste parima tulemusega
Madis Rammul Tartu Kutsehariduskeskusest. Tema pälvis Robert Bosch OÜ eriauhinna ja esindab selle aasta 4. – 6. oktoobril Eesti autotehniku kutsepädevust.

Tauri Villemson võistleb rehvivahetuses

Üldse võisteldi viiel erineval alal ja testis: sõiduki perioodiline hooldus, rehvivahetus, tehniline mõõtmine, sõidukiosa osandamine vastavalt juhisele, elektriskeemi koostamine ja mõõtmised ning test eelnevalt nimetatud teemade kohta.

Sündmuse eesmärgiks oli lähendada autoeriala kutsekoole ning arendada autoeriala õppijate kutsemeisterlikkust, samuti populariseerida autoerialasid ning ühtlustada erialaõpetajate mõtteviisi infoseminaridel saadud teadmistega. Ürituse läbiviijaks ja korraldajaks oli Autokutseõppe Liit.

Võistluste sponsoriteks olid Scania eesti AS, Robert Bosch OÜ, Mecro AS, Stokker, Toyota Baltic AS, SA Innove, Pärnumaa Kutsehariduskeskus, Amserv Auto AS.
Võistluste korraldajad tänavad kaasa aitamise eest oma tiimi: Taivo Kaelep ja Mati Otsing, võistluste hindamisel abiks olnud Enno Puidet’it ja Ilmar Eek´i, kooli söökla mees-naiskonda toitlustamise ning lõputordi eest!

Parimad majutusteeninduses

Eile selgitati Tartu Kutsehariduskeskuses peetud majutusteeninduse eriala üleriigilistel kutsevõistlustel ka parimad majutusteenindajad. Sealgi läks võit Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpilasele Liisa Sooverele, teise koha sai Agnes Merila Tallinna Teeninduskoolist ning pronksmedali vääriliselt hinnati Triin Sarapikku, kes õpib samuti Pärnumaa Kutsehariduskeskuses.

Välja anti ka kolm eripreemiat. Parima toateenindusega hiilgas taas Liisa Soovere Pärnust. Parim teooria tundja oli Pirjo Paabo Tartu Kutsehariduskeskusest ja parim klienditeenindaja Katre Kaptein Haapsalu Kutsehariduskeskusest.

Liisa Soovere teenindab lauas istujaid

Kutsehariduse populariseerimise programmi suhtekorraldaja Greta Kaupmees ütles, et võistlusülesandeks oli hotellitoa ettevalmistamine ja korrastamine, teooriatest, kolmekäigulise õhtusöögi eelkatte tegemine ning venekeelne situatsioonülesanne hotellitoas. Võistlus toimus juba viiendat korda, osalejaid oli 18 õpilast kuuest koolist üle Eesti. Võistlejaid hindas oma ala spetsialistidest koosnev komisjon, mida juhtis hotelli Dorpat majapidamisjuht Katrin Peterson.

Võistlust korraldas Sihtasutus Innove koostöös Tartu Kutsehariduskeskusega. Võistlust rahastasid Euroopa Sotsiaalfond ning Haridus- ja Teadusministeerium. Toetajad: Reserv Rent ja Altia Eesti.

 

Piltuudis jääminekust Pärnu jõel

Friday, March 30th, 2012

Täna läks jää Pärnu jõel jälle liikuma ja nüüd on jõgi kuni mereni lahti. Üksnes kaldaäärtes on laiemaid ja kitsamaid jääribasid, mis jäävad sulama või rebib veevool needki kaasa.

 

Samal teemal:

Rüsijää on Pärnu jõel kandunud Raeküla kohale

Jääsulg teeb muret Linnuriigi elanikele

Pärnumaa Tammed jätkuvalt edukad

Thursday, March 29th, 2012

„Pärnumaa Spordiliidu noored kabetajad Janet Tamm ja Hendrik Tamm võistlesid seegi kord väga tublilt,“ on mõttesportlaste treenerist isa Arvi Tamm oma lastega rahul.

Janet Tamm III ja Hendrik Tamm III. Foto erakogust

Ajavahemikul 22.-25. märts peeti Paul Kerese Malemajas, kus praegu asub ka Euroopa kabefödaratsiooni (FMJD) peakontor, Eesti juunioride (kuni 20 aastat) meistrivõistlused rahvusvahelises kabes (100 ruutu).

Neidudest võitis sedakorda esikoha Spordiklubi Remii mängija Elvia Sõber. Teiseks jäi Joanna Sild Lasnamäe MKK-st. Kolmanda koha võttis Janet Tamm.

Noormeestest saavutasid võrdselt 10 punktiga esimese ja teise koha Anti Ingel ja Martin Talimets. Mõlemad on Nõmme KK kabetajad. Hendrik Tamm jäi 9 punktiga kolmandaks.

Turniiride tabelid leiab siia klikkides

Samal teemal:

Hendrik Tamm ja Mihkel Tomberg on edukad

Otsitakse Johann Voldemar Jannseni nimelise auhinna kandidaati

Thursday, March 29th, 2012

Pärnu Linnavalitsuse haridus- ja kultuuriosakond palub esitada Johann Voldemar Jannseni nimelise auhinna kandidaate.

Johann Voldemar Jannsen Rüütli tänaval

Auhind on asutatud 1994. aastal Johann Voldemar Jannseni mälestuse jäädvustamiseks ja seda antakse Pärnu kultuuri- ja haridusellu märkimisväärse panuse teinud isikule tema töö väärtustamiseks. Auhind koosneb Johann Voldemar Jannseni bareljeefiga lauamedalist ja rahalisest preemiast, mis antakse ühele isikule üks kord. Kandidaadi esitamise õigus on kõigil füüsilistel ja juriidilistel isikutel ja seni on auhind omistatud 20 isikule. Seekordne auhinna saaja kuulutatakse välja 16. mail.

Vabas vormis ettepanek, kus on lühidalt kirjas, kellele ja mille eest preemiat taotletakse, palutakse esitada 25. aprilliks 2012 linnavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonnale (Suur-Sepa tn. 16, 80098 Pärnu) või e-posti aadressil hko@lv.parnu.ee.

Möödunud aastal määrati Pärnu linna 2011. aasta Johann Voldemar Jannseni nimeline auhind Arnold Antonile, kes on kultuuri- ja muusikaajaloo talletaja ning kauane muusik, mänginud viiulit Pärnu orkestrites, pannud aluse mitmetele keelpilliorkestritele. Pärnu Linna Vapimärgi kavaler on kirjutanud Pärnu muusikaelust rohkesti artikleid ja toimetanud fotokogumikke.

Varem on väärtusliku auhinna pälvinud:

2010 – Maaja Hage, Pärnu Ühisgümnaasiumi pedagoog-metoodik; aastatepikkuse eduka pedagoogitöö eest eesti keele ja kultuuri õpetamisel.

2009 – Grete Naaber, pikaajalise Pärnu kultuurielu kajastamise ning Pärnu kultuuriinimeste tegevuse jäädvustamise eest.

2008 – Olaf Esna, Endla teatri kauaaegne juht; Pärnu ja linna erinevate eluvaldkondade ajaloo uurimise ning jäädvustamise eest.

2007 – Hilja Treuberg, kauaaegse kultuuritöö edendamise eest Pärnu linnas.
Lembi Taev, erakorraliselt postuumselt silmapaistva panuse eest Pärnu kultuurielu rikastamisel.

2006 – Lii Tedre, näitlejanna; pikaajalise särava panuse eest Pärnu kultuuriruumi rikastamisel.

2005 – Ilmar Tõnisson, pedagoog, dirigent ja interpreet; väljapaistva muusikapedagoogilise tegevuse ja hindamatu panuse eest Pärnu linna muusikaelu arendamisel.

2004 – Bruno Sõmeri, kunstnik; pikaajalise loomingulise tegevuse ja panuse eest Pärnu kunstielu rikastamisel.

2003 – Valve Prikk, Pärnu Ühisgümnaasiumi pedagoog; emakeeleőpetuse edendamise eest Pärnu linnas.

2002 – Juhan Peegel, akadeemik; J. V. Jannseni töö ja tegevuse väärtustamise ja Pärnu kui järjepideva eestikeelse ajakirjanduse sünnilinna teadvustamise eest.

2001 – Leida Talts, Endla teatri ajaloo uurimise ja jäädvustamise eest.

2000 – Hugo-Herbert Artma, koolide ajaloo ja haridusloo talletaja.

1999 – Elmar Roosna, pedagoog ja kauaaegne koolidirektor.

1998 – Venda Sőelsepp, luuletaja ja lastekirjanik.

1997 – teatriperekond – näitleja ja näitejuht Linda Rummo ja lavastaja ning kunstiline juht Vello Rummo.

1996 – Herbert Pulk, Pärnu koori- ja puhkpillimuusika ning muusikakorüfee.

1995 – Armas Kuldsepp

1994 – Jaak Rähesoo

Sindi Gümnaasiumis degusteeriti maitsetaimi

Thursday, March 29th, 2012

Täna toimus Sindi Gümnaasiumi sööklas kooli loodusõppelaboris “Seemnest tärkab elu” õpilaste poolt kasvatatud maitsetaimede degusteerimine.

Fotod maitsetaimede degusteerimisest on pildistanud Mart Nõmm ja Sigrid Jamnes

Söögivahetundidel said õpilased maitsta erinevaid maitsetaimi nagu rooma, rukola ja mizuna salatit. Poisid eelistasid rohkem rooma salatit, tüdrukud mizuna salatit, vahendab gümnaasiumi arendusjuht Sigrid Jamnes. Kooli medõe Maria Belkovskaja hinnangul oli tegemist suurepärase ja kasuliku ettevõtmisega.

Loodusõppelabori tegemised on seotud KIK projektiga “Loodusõppelabori “Seemnest tärkab elu” loomine Sindis”, mis kestab käesoleva aasta jaanuarist detsembrini. Projekti eesmärk on luua Sindis ja Sindi Gümnaasiumi ruumides eri vanuses loodushuvilistele lastele loodusõppelabor, kus saab kasvatada taimi, millega kaunistada nii kooliruume, kooli ümbrust kui kodulinna. Istikuid kasvatades ja hooldades õpetatakse noortele taimede tundmist.

Samal teemal:

Sindi õpilased külastasid Tootsi aiandit

Seemnest tärkab elu

Õhtulehe vabandus on vastu võetud

Thursday, March 29th, 2012

Täna hommikul tegi sügava vabanduse Õhtulehe uudistetoimetuse peatoimetaja asetäitja Jaan Väljaots Pärnu vabakutselise kaastöötaja Urmas Kaldmaa pärast, kes saatis ajalehele avaldamiseks Maalehe Pärnumaa uudiste märkmikust luba küsimata võetud foto ilma märketa, et autor on Urmas Saard.