Blogi avalehel

Sindis oli 1. mail mitmekordne pidupäev

May 2nd, 2009

sindi-laulukoor-140-016

Kogunev rahvahulk

Juba veidi enne kella viit mürtsus Pärnu Noorte Puhkpilliorkester linnavalitsuse hoone ees, et kutsuda hoogsate rütmidega veel neid inimesi ligi, kes polnud miskipärast varem kuulnud olulistest 1. mai sündmustest Sindi linnas.

Raekoja esisele platsile kogunes 140 aasta vanune Sindi laulukoor, kes koos peaaegu poole noorema Sindi linnaga tähistas samal päeval oma sünnipäeva. Laulukooriga ühinesid sõpruskollektiivid Paikuselt, Torist ja Soome lahe kaldalt Viimsist. Eriliselt paistsid silma taevasinakarva Vene rahvarõivais lauluseltsi Slavjanotška liikmed.

sindi-laulukoor-140-046

Sindi laulukoor

Paraadukse kohal asuvale rõdule astusid linnapea Mati Mettus, Sindi gümnaasiumi ajalooõpetaja, koduloolane ja aukodanik Lembit Roosimäe ning Sindi seltsimaja juhata Priit Kask, et tervitada kohalesaabunuid mitme tähelepanuväärse sündmuse puhul.

sindi-laulukoor-140-012

Linnapea tänusõnad

„Täna, kaunil kevadpäeval oleme võtnud nõuks heisata Eesti Vabariigi sinimustvalge lipu raekoja torni,” ütles linnapea avasõnades ja jätkas mõttega kingitusest meie riigile trikoloori 125. juubeliaastal. Mettus pidas sündmust ühtlasi auvõla kustutamiseks nende inimeste ees, kes selle maja kavatsesid esialgse plaani kohaselt rajada sellisena, mis võimaldanuks panna lipu tornitippu lehvima. Samuti tunnustas ta kodanikualgatuse korras teostatud raha korjandust, millega osteti esimene mastilipp. Annetuse kogumise mõtte teostajaks oli Priit Kask, kelles tegelikult kehastubki paljude linnakodanike kauane tahe näha Eesti lippu raehoone torni mastis.

sindi-laulukoor-140-017

Lembit Roosimäe

Järgnev Lembit Roosimäe poolne ajalooline ülevaade kolmikvärvilise lipu saamisloost ja edasisest käekäigust viis rahva mõtted taaskord enamike inimeste meeli ühendavale tugevale sümbolile.

sindi-laulukoor-140-027

Priit Kask lippu heiskamas

Et jõuda kõrgele lipumasti juurde, ronis Priit Kask mööda kitsamaks muutuvaid treppisid ja käikemööda torni tippu ja heiskas auväärset kohust täites Eesti lipu. Teda turvas ja abistas toimingu juures Vallo Vaargas. Samal ajal kõlas Rein Vendla juhatusel pasuna- ja trummihelides Enn Võrgu viisil loodud lugu „Kaunistagem Eesti kojad / kolme koduvärviga, / mille alla eesti pojad / ühiselt võiks koonduda. / Sinine ja must ja valge / kaunistagu kodumaad…

Paslik oleks siinkohal meenutada aega, mil need laulusõnad kirjutati. XIXrrraehoone-lipp-008 sajandi lõpukümnendil valitses Eesti kultuuritegelaste hulgas lootusetu pessimism. 1896. a. jaanuaris pihtis keele- ja kirjandusteadlane Jaan Jõgever ainult iseenesele oma päevikus sifreeritud kirjas: “Eestlastel kui rahval ei või kõige paremal korralgi olla mingit tulevikku. Rahvas, eesti rahvas, kui kaugel peaks tema haud veel olema.” Tallinna kuberner kirjutas tol ajal lootusrikkalt, et varsti uinutavad eesti emad oma hällilapsi magama vaid venekeelse lauluga. Just tollel masendavana näival perioodil, 1897. aastal, mil avalikult arutleti eesti rahva kadumise üle, kirjutaski nn. üliõpilaslaulik Martin Lipp igihaljad luuleread.

sindi-laulukoor-140-068

Erakordselt tuulevaikne ilm ei pannud küll lippu ootuspäraselt avatud kangana lehvima, kuid kahtlematult saab lipp edaspidi näha nii vaiksemaid tuuleiile kui ka päris marulisi tuulepööriseid. Täpselt samasuguselt nagu eluski.

Hingeliigutava hetke lõpetas rongkäigule asumine. Orkestri, lippude ja õhupallide saatel suunduti seltsimajja, kus toimus taas suur rahvapidu.

Üks vastus “Sindis oli 1. mail mitmekordne pidupäev”

  1. Pärnumaa » Blog Archive » Sindi kodanike annetatud Eesti lipp võeti hoiule Sindi Muuseumisse:

    [...] Sindis oli 1. mail mitmekordne pidupäev [...]

Jäta vastus