Blogi avalehel

Sindi Gümnaasiumis meenutati Wöhrmanni

July 6th, 2010

Täna tõid Sindi Gümnaasiumi õpilasmaleva õpilased lilled Johann Cristoph Wöhrmanni (1784-1843) büsti juurde, et meenutada suurkaupmeest ja töösturit tema 226. sünniaastapäeval.

sindi-gumnaasiumi-opilasmalevlased-wohrmanni-busti-juures-foto-autor-on-mart-nomm

Sindi Gümnaasiumi õpilasmalevlased J. C. Wöhrmanni büsti juures. Foto autor Mart Nõmm

1833. aastal alustas J. C. Wöhrmann kalevivabriku rajamist, kus XVIII sajandi lôpul asusid praeguse Sindi maa-alal Sindi mõisale kuulunud Saia ja Tôela külad. Tööstuse loomine tôi kaasa töölisasula tekke ja kiirendas naabruses olevate alade arengut. Toodangut hakkas vabrik andma juba järgmisel aastal ja 1841. aastal oli ettevõtte palgal 938 inimest. Kalevivabrikust kujunes Eesti suurim tööstusettevõte ja saavutas hea tunnustuse omataoliste vabrikute seas kogu omaaegsel Tsaari Venemaal.

„Kõigile rasketele tingimustele vaatamata, mida lihtrahvas talus, tuleb siiski Johan Christoph’i elutöösse suurima lugupidamisega suhtuda ja jäädvustada seda ka tänapäevasse,” on koduloouurija Heldor Käärats rõhutanud.

J. C. Wöhrmanni 225. sünniaastapäeva tähistamiseks korraldatud ajaloopäeval Seljametsa muuseumis räägiti möödunud aasta aprillis vajadusest jäädvustada kaupmees ja Sindi asutaja monumentaalse skulptuuriga kusagil endise vabriku territooriumi piirkonnas. Kuna J. C. Wöhrmanni peetakse ka Sindi hariduselule alusepanijaks, siis avati möödunud juubeliaastal  suurmehe mälestuseks Sindi Gümnaasiumis tagasihoidlik büst.

Samal teemal:

Seisukoht ilma propagandata

Wöhrmann mälestustest praegustesse tegudesse

Ajaloopäev Wöhrmanniga Seljametsa muuseumis

Jäta vastus