Blogi avalehel

Seljametsal peeti laata

May 31st, 2009

laup-prnmaa-valdades-143

laup-prnmaa-valdades-097Eilne suviselt kaunis ilm soosis Paikuse valla pikima tavaga Seljametsa külalaada toimumist. Kauplejaid saabus Seljametsa kooliõuele üle Eesti: Põlvamaalt, Tartust, Tallinnas, Rakverest, Viljandist, muidugi ka lähemalt naabervaldadest – kokku kuni 50 müüjat. Huvipakkuvamad olid käsitöötooted, millega kaubeldi Seljametsa muuseumiga külgneva pika kitsa teeraja ääres. Ülejäänud avaral territooriumil jäi kõikjal silma enamasti tööstuskaupade valik. Nagu eelmistelgi kordadel,laup-prnmaa-valdades-100 oli seekordki laadal osalemine soodne ja külastajatel kõigile üritustele kaasaelamine täiesti tasuta.

Üritusi jätkus kogu päevaks palju ja väga erinevaid, alates köietõmbamisest ja autovedamisest kuni naiste saapaheitmiseni. Kõige selle laadamöllu laup-prnmaa-valdades-116vahele mahtusid ka erinevad tantsijad, lauljad ja pillimängijad. Päeva puhus meeleolukaks pasunakoor „Õnn tuli õuele”, lõõtsa vedas Asso Hint, ansambel „Vennakese” suust ja pillimängust kõlasid lustakad lood. Koolimaja esisel platsil vihtusid tantsida rahva-, kantri- ja kõhutantsijad. Kena oli vaadata tantsutruppi Dan Zart. Rõõmusädemeid pillavaid kollektiive oli teisigi. Võimalust pakuti koguni vabalaval esineda soovijaile. Kes jättis ostudlaup-prnmaa-valdades-119 järgmiseks laada korraks ja ei soovinud esinemisega väljapaista, tuliselt maitsvat šaslõkki süüa ega muud janti korraldada, võis siiski lasta end väikestel bonidel sõidutada. Suurele hobusele meeldis, kui teda patsutati ja silitati.

Spordivõistlustel osalejatele jagati auhindu nii laup-prnmaa-valdades-124väikestele, suurtele kui ka päris kangetele rammumeestele. Auhindadena jagati välja näiteks šaslõki ämbreid, mis paistis saajaid väga rõõmustavat.

Laadajuhiks oli kutsutud paljudele tuntud Ado Kirsi. Nalja viskas Raimo Aas. Laadaliste hulgas olilaup-prnmaa-valdades-131 liikumas ka hulgaliselt endisaegseid tegelasi, sest Pustuski karjamõisa puhul on tegemist ajaloolise paigaga. Tänumeeles võib nüüd meenutada kõiki, kes vaevusid esivanemate veimevakast leitud rõivaid kandma. Eriilmelisematele kostüümidele olid väljapandud isegi vastavad auhinnad.

laup-prnmaa-valdades-138Üldse võis laadaliste koguarv ulatuda 5000 piirimaile, mida on napilt enam kui kiviviske kaugusel asuvas Sindi linnas elanikke. Suur laadaliste voorimine ei jätnud ka Seljametsa museumit tühjaks. Vastupidi, sajad inimesed kasutasid head võimalust, et üksiti ka muuseumit külastada, kus leidub üsna haruldasi ja mõistatuslikke vanaaja esemeid. Keskmises saalis on tegemist Meose pitsinäituse püsiekspositsiooniga, mida laadapäevallaup-prnmaa-valdades-163 tutvustas taas unikaalse pitsikogu omanik Alla Juk-Meos ise, kes kinkis osa oma töödest 2006. a. Seljametsa muuseumile. Uus väljapanek Paikuse elanikult Imanta Lemberilt tutvustas omatehtud väikesi tööriistu. Põnev oli väike käsiekskavaator.

Tänaseks möödanikuks muutunud Seljametsa külalaat kandis 16. järjekorra numbrit. Paikuse valla kultuuritöö spetsialist Ille Riivitsa sõnul võib toimunuga täiesti rahule jääda, siiski soovinuks ta vaatamata külastajate piisavale arvukusele ikkagi veel palju suuremat laadaliste hulka. Riivits tunnistab, et ilmselt on jäänud teavitus liiga tagasihoidlikuks. Need, kes korra käinud tulevad ka järgmistel aastatel tagasi.

laup-prnmaa-valdades-174

Jäta vastus