Blogi avalehel

Eesti Lipu Selts: „Lipud lipupäevadel lehvima!“

April 19th, 2011

Eesti Lipu Selts koostöös Sindi Gümnaasiumi, Sindi Avatud Noortekeskuse, ajalehega Sindi Sõnumid ja Maaleht.ee Pärnumaa uudiste märkmiku Interneti väljaandega algatavad katseliselt Sindi linnas elamute omanikke abistava retke „Lipud lipu päevadel lehvima!“

Sindis, Kooli 7 maja juures on kõigil lipu päevadel sinimustvalge mastis, mille kinkis hoolsale majarahvale Sindi Linnavalitsus. Pideva lipuheiskamise eest kannab hoolt majavanem Ants Jaansoo

Käesoleva aasta jaanuaris otsustas Eesti Lipu Seltsi Pärnu rakuke ühenduse liikme Tõnu Simsoni mõtte välja käimise järel hakata abistama lipu heiskamise päevadel neid majade omanikke, kellel pole mingil põhjusel lippu hoone juures lehvimas.

Algatuse mõte seisneb selles, et noored liiguvad paari-kolme kaupa lipu päevade hommikul mööda linna tänavaid ja astuvad nende majade uste taha, kus lipp ei lehvi. Majalipu olemasolul tahetakse pakkuda oma abi rahvusvärvides kanga heiskamisel. Tegevuskava näeb välja selliselt, et võetakse ette mõned kindlad linnajaod või tänavad. Vajadusel tullakse ja abistatakse õhtul ka maha võtmisega. Selline ettevõtmine saab olema midagi hoopis teistsugust, kui tavapärased lipu heiskamise teated ajakirjanduses või ametnike korraldused. Noored ei lähe kedagi veenma ega noomima, vaid pakuvad lihtsalt oma tagasihoidlikku abi.

8. mail peetakse emadepäeva ja 4. juunil lipu sünnipäeva. 8. mai ja 4. juuni pole küll eramajade omanikele kohustuslikud lipu päevad, aga emadepäev oleks see eest võibolla kõige sobilikum, sest siis poleks ühelgil riigiga rahulolematul kodanikul põhjust mingile poliitilisele vastumeelsusele viidata. Sageli öeldakse, et see või teine asi pole riiklikus korralduses vastuvõetav ja seetõttu ei soovita ka riigilippu heisata. Eesti lipu seaduse järgi pole aga sinimustvalge kangas mitte üksnes riiklik sümbol, vaid ka rahvuslipp.

Algatatud ettevõtmist on mõistlik katsetada algul väiksemas kogukonnas. Seepärast tutvustatigi mõtet tänavu enne riigi sünnipäeva Sindi Avatud Noortekeskusele, et teada saada eelkõige noorte endi arvamust. Ootamatult kiiresti taibati, millega on tegu ja mõte leidis tugevat toetust. Siiski jäeti väga külmade ilmade tõttu 24. veebruaril asi katki ja otsustati sama asja juurde tagasi tulla ilmade paranedes.

Kuna paljud Sindi noortekeskuse sõbrad on samaaegselt ka Sindi Gümnaasiumi õpilased, siis oli loogiline jätk ka kooli kaasamine. Pealegi on Sindi Gümnaasium juba pikemat aega teinud oma koolis lipukultuuri kasvatamisega väga suurt tööd. Nii võiks selles olla ka teatav sümboolne järjepidevuse märk, et esimesena katsetab välja käidud algatust terves riigis Sindi Gümnaasium koos noortekeskuse noortega, kelle hulgas on ka väljapoolt Sindit osalejaid.

Seega palub Eesti Lipu Selts vabandust juba ette, kui emadepäeva hommikul liiga vara elanikke koputuse või uksekella helinal tülitatakse. Vaatame, kuidas kodanikud lipuseltsi algatusele ja noorte tahtele vastavad. Lipuselts ei taha teha suuri sõnu ega kihutada kiirustades kedagi eeskuju järgima. Puudub kogemus ja teadmine, kuidas kodanikud taolisesse palumata abisse suhtuvad. Seda enam, et emadepäev ei ole majaomanike jaoks kohustuslik lipu heiskamise päev. Sindi linnas on lipuseltsi algatusele peakoordinaatorina abiks noor kaitseliitlane Kardo Kase.

Järgmine samalaadne ettevõtmine on kavandatud Pärnu linnas 4. juunile, aga siis abistatakse koostöös Kaitseliiduga üksnes vanureid, invaliide ja haigeid inimesi, kes tõepoolest ei tule lipu heiskamisega iseseisvalt toime.

Need Sindi linna elanikud, kes pole seni suutnud erinevatel põhjustel endile sinimustvalget lippu muretseda, kuid oma südames sooviksid siiski väga ka oma majal rahvusvärvides kangast lehvimas näha, tuleb Eesti Lipu Selts lipuvarda aluse olemasolu korral vastu ja on valmis piiratud koguses väljastama lippe ajutiseks kasutuseks. Selleks tuleb igal üksikul juhul eelnevalt kokku leppides anda endast märku telefonil 55 69 4444 või kirjutades elektronposti aadressile: urmas.saard@mail.ee.

Urmas Saard /Eesti Lipu Seltsi juhatuse liige tegevjuhi kohustustes/

8 vastus “Eesti Lipu Selts: „Lipud lipupäevadel lehvima!“”

 1. Sirts:

  Väga armas algatus!

 2. toetaja:

  Täiesti uue kvaliteediga algatus. Imetlusväärne! Soovin noortele ja organsaatoritele edu!

 3. Este:

  Usun tegijate heasse tahtesse ja eesmärk on ilus, aga ma ei toetaks seda algatust.
  Ütlen otsekoheselt, et mulle isiklikult ei meeldiks, kui mind emadepäeva (vara)hommikul äratatakse ja ukse taga võõraid nägusid näen. Seda enam, et emadepäev ei ole majaomanike jaoks kohustuslik lipu heiskamise päev.
  See, kas lippu heisata või mitte, peaks olema igaühe vaba tahe ja jääma iga inimese enda otsustada.

 4. Sirts:

  Lipu heiskamise või mitteheiskamisega näitab igaüks eelkõige suhtumist oma riiki. Kuigi tegemist pole otseselt riikliku lipupäevaga, on emadepäev siiski väga tähendusväärne päev.
  Aga eks see ole suhtumise küsimus ja eelkõige Estega ühtviisi mõtlevatele kodanikele see aktsioon tegelikult ju suunatud ongi:)
  Estele sooviks aga rohkem sallivust kodanikutundega noorte vastu. Pisut külalislahkust võiks endale ju lubada kord aasta, millal siis veel noortele head eeskuju näidata kui mitte emadepäeva hommikul?

 5. Este:

  Külalislahkuse ülesnäitamiseks on aastas 365 päeva. :)

  Eks igaüks loeb kirjutatud oma mõttemalli järgi ja nii mõnigi kord poogitakse külge see, mida silmas peetud pole ja nii mõnigi kord ei kannata inimesed, kui keegi teistmoodi tunneb või arvab.
  See, et ma mõnda asja teisiti näen, ei tähenda sallimatust. Ma suhtun poolehoiuga kodanikutundega noortesse ja soovin neile edu nende ettevõtmistes.
  Aga emadepäeva tahaksin tähistada eelkõige oma perekonna keskel. Nii ma tunnen.

 6. Arvjuur:

  Heiskamine heiskamiseks, aga kuidas selle lipulangetusega asjalood on ?

 7. Pärnumaa » Blog Archive » Sinimustvalge triipkood meis enestes:

  [...] Eesti Lipu Selts: „Lipud lipu päevadel lehvima!“ [...]

 8. Pärnumaa » Blog Archive » Sindi noored pakkusid abi lippude heiskamisel:

  [...] Eesti Lipu Selts: „Lipud lipupäevadel lehvima!“ [...]

Jäta vastus