Blogi avalehel

Vaskräämal peetakse külapäeva

July 25th, 2009

vaskraama-lippTäna keskpäeval vihmasajule paisunud tumedad pilved ei mõjutanud kuidagi Vaskrääma külapäeva kulgu. Oodates suurema vihmasabina möödumist, astus koos pilveserva tagant takseeriva päikesega kokkutulnute ette 9. aastat külavanema ametit pidav Arvo Lorents, et tervitada vanu tuttavaid 12. külapäeva toimumise puhul. Lühikeses sõnavõtus avaldas ta lootust, et juba järgmine külapäev võib halva ilma puhul ka majas sees toimuda, sest sel aastal saadi riigilt siinne maatükk Paikuse valla omandisse. Plaanis on ehitada 150 ruutmeetrise pinnaga külamaja, mis võimaldaks paremini seltsielu korraldada.

Avasõnade järel andis külavanem võimaluse kõige noorematele Vaskräämaheiskamise-au-koige-pisematele lipp masti heisata. Siiski pidi ta ise aitama nöörisõlme lahtiarutada, et seejärel nöör väikese poisi kätte tõmmata anda. Päris pisikesed sülesistujad siiski pelgasid nööri puudutada.

Paikuse valla kultuuritöö edendaja Ille Riivits tunnustas külapäeva tava alalhoidmist, näitas Vaskrääma logo ja suure kirjaga siiditrükis teostatavat plagu, mis tulevikus hakkab ehtima valmivat külakoda.

laine-jarvemaeSeljametsa muuseumi juhataja Laine Järvemäe oli külaelanikele tänulik selle eest, et muuseumis on just kõige enam esemeid ja arhiividokumente Vaskrääma külast. Paikuse kodu-uurijate seltsing on möödunud aastal väljaannud oma toimetiste sarja „Kahe jõe vahel” 5. vihiku, mis on tervelt pühendatud Vaskrääma ajaloo ja elu tuvustamisele. Raamatu kaantevahele saamiseks on väga suure töö ärateinud Elvy Ennis. Juhataja juhtis tähelepanu ka sellele, kui oluline on ajaloomaterjalide talletamine muuseumi riiulitele. Tänapäeva kiiresti muutuvas ajas omavad ajaloolist väärtust isegi juba 15-20 aastatagused esemed. Näidates 10-15 aastastele lastele alumiiniumist valmistatud nõusid, ei suudeta mõista, et mitte palju aega tagasi söödi ka niisugustest nõudest. „Minu koeral on palju paremad ja ilusamad toidunõud,” olevat üks muuseumit külastanud lastest hiljaaegu tagasi imestanud. „Muuseumile võib kõike vana näidata, enne kui selle minema visata soovite,” rääkis Järvemäe, kes tõi näiteks Järvakandis toodetud sinakasrohelisest klaasist valmistatud kaheksakandilised teeklaasid, mida muuseumil seni pole õnnestunud hankida kuigi neid olevat omal ajal toodetud maailmas kõige arvukamalt.

Vahur Reimann on 25 aastat juhendanud Paikuse spordikeskuse tööd. Meelisala on tema jaoks olnud odavise. Kolmel korral Eesti meistrivõistlustel pronksmedalile heitmine väärib praeguste tegijate poolset järgimist. Täna kutsus ta võistlema Vaskrääma kangemaid mehi ja naisi.arvo-lorents-paremal Jõumehed pidid 1 kroonise mündi suruma pihkuvõetud haarade vahele ja hoidma seda vaatamata vedru tugevale vastusurvele võimalikult kaua koos. Võitjaks osutusid need, kes suutsid kõige kauem münti näpitsate vahel hoida. Kõige kõvemaks rammumeheks osutus külavanem ise, kelle ajaks mõõtis stopperi näit 5,50 minutit. Naistele peetud eraldi arvestuses jäid esimest ja teist kohta võrdselt jagama Kädi Mägi ja Merle Veesalu ajaga 3,12 minutit.

margus-siirak-ja-oskar-tomingTori-Seljalt olid kohal Margus Siirak ja Oskar Tominga. Pole teada kuidas kahemehe ansambel Rahamassin rahategemisega toime tuleb, kuid lauluhääl on neil vägev ja pillidel tehti väga meeleolukat muusikat, mis näis rahvale hästi pealeminevat.

Inimesi kokkulugedes oli külarahvast koos tublisti üle kolmandiku elanikest,koige-pisema-pigistus keda pidavat hetkeseisuga olema 80 hinge. Ilmselt piduliste arv suureneb, sest jättes lõbutsejad saabast loopima, jooke ja pruukosti maitsma, siiditrükki lõpetama ja kõike muud põnevat tegema ning ise lahkudes nägin suurel teel uusi saabujaid.

Enne lahkumist küsisin, kas pidu peetakse õhtuni või homme lõunani? Vastati, et pidu ei lõpe enne järgmise päeva päikese loojangut. Näib, et Vaskräämal ei olda mitte üksnes ettevõtmistes ja rammumõõtmises kanged tegijad vaid ka pidutsemises. Kuulujärgi pidavat aga enne ühe küla peo lõppu algama Paikusel juba teise küla pidu. Homme peetakse Silla küla päeva.

arvo-lorents-lipu-juureselvy-ennis-ja-laine-jarvemaeille-riivits-ja-vahur-reimannjoudu-veel-onjouproovkoik-olid-sitkedliigutakse-lipuheiskamiselenaisedki-on-kangedsiia-kerkib-kulakodasiiditoovoistlusele-registreeriminevarju-all

Jäta vastus