Blogi avalehel

Täna avati Pärnus uus spordihall

October 17th, 2009

parnu-spordihallkorvpallurid

Riia maanteed pidi kesklinna suundudes köidab Maxima hoonemüraka järel veel suurem hiigelhoone iga mööduja tähelepanu. Neljapäeval spordihalli ette paigaldatud korvpallitreener Mait Käbinit meenutav tunnusskulptuur annab oma metallse kirkusega teada, et selles hoones on antud eelistus pallimängule. Skulptor Rait Pärg valmistas taiese metallitöid teostava Adrem Pärnu AS-ga selliselt, et vaataja võib näha palli puudutamas nii võrkpallurit kui korvikütti.

jousaaljanks-laste-keskelkorvpalliplatsilkaalised

Täna suure pidulikkusega avatud Pärnu uus spordihall näitas värvirikkalt, et tegelikult avab valminud rajatis täiesti uue lehekülje linna spordi- ja kultuurielus ja pallimäng saab vaid üheks oluliseks osaks kõige muu kõrval. Tegelikult on neid võimalusi proovitud juba enne ametlikku avatseremooniatki, et pidupäeval oleks kõik juba selgem ja kindel selleski, et ükski konstruktsioon külalistele ebameeldivat üllatust ei tekitaks nagu läinud päevadel pealinnas võis kogeda. Siiski tekitas teatavat meelehärmi fuajees vett purskama hakanud laealune. Loodetavasti midagi hullemat ei juhtu.

aegsasti-spordihallispordiveteranid

Juba varakult enne avapeo algust sai rahvas tutvuda kogu hoonega. Mudilastele pakkus müramislusti spetsiaalne lastenurk 2. korruse Riia mnt. poolses otsas. Samas kõndis ringi maiustusi jagav maskott Jänes Jänksi. Lastenurga kohal seinal võis näha pikki ridasid karikaid. Ilmselt tuleb peagi karikate jaoks lisapinda otsida. Hoone teises otsas puhus pille Pärnu Noorte Puhkpilliorkester, kus seekord mängiti ilma dirigendi juhatuseta, sest Rein Vendla seisis ka ise koos teiste liikmetega mängijate reas.

lae-all-lekkiv-toru-tekitas-meeleharmilauapurustajadmangunurkrevalia

Suure saali keskele astunud peojuht Sepo Seeman kutsus kõigepealt rohketele tribüünidele kogunenud rahva ette Pärnu Spordihalli projektijuhi Vambo Talu. Temale kuulus au esimesena publikule demonstreerida seda, kuidas parajalt peopesale mahtuva puldi nuppudele vajutamisega võib hiigelsaalis korraldada olulisi muudatusi. Kõigepealt tõsteti ühe näpuvajutusega 2. korruse otsaseinale Eesti, Läti, Leedu, Euroopa Liidu ja Pärnu lipud. Seejärel hakkasid lae alt langema ruumi osadeks jaotavad kardinad. Kardinate abil saab tekitada ühe saali asemel kuni kolm korvpalliväljakut või neli võrkpalliplatsi. Soovikorral võib saali ka mõne muu ala treeningpõrandaks muuta.

marta-toomla-laulab-humnipnp

Kuid hall ei tähenda vaid üht kardinatega eraldatavat peasaali, mille põranda kogupind on 2043,4 m². Selle kõrval on veel võitluskunstide saal pindalga 435,0 m². Võitluskunstide saali paigaldatakse tatami, klassikalise ja vabamaadluse ning judo harrastamiseks vastav matt. Sama saali põrandasse on paigaldatud tõstevõistluste tarbeks kummimatid. Halli on ehitatud tõstesaal kolme kangikohaga.

revalia-tantsukooli-paarrongastega-harjutus

Jõusaali pind on 211,0 m², aeroobikasaal 178,6 m², malesaal 56,1 m². Halli 2. korrusel on 210 meetri pikkune jooksurada. Sportlaste kasutusse on antud 11 riietusruumi ja 6 sauna. Peasaalis on ligemale 2000 istekohta ja 500 seisukohta. Nõupidamiste jaoks on loodud 56,1 m² põrandapinnaga ruum. Spordihallis on bürooruumid kaheksale spordiklubile. Hallis asub 40 istekohaga kohvik ja tegutseb lastehoid.

Spordihalli ehitusalune pind on 5194 m² ning kubatuur 61950 m³. Esimese korruse netopind on 4369,2 m², teise korruse netopind 2137,4 m². Spordihalli projekteeris Palm-E Arhitektibüroo ning ehitustöödega alustas AS Oma Ehitaja 2008. aasta lõpus. AS Oma Ehitaja juhatuse liige Andres Liinsoo avaldas sõnavõtuga rahulolevat heameelt, et lõpuks on ka Pärnul võrdväärselt teiste suurte keskustega oma tõeline spordikeskus. Kingituseks tõi ta kaks korvitäit palle.

seismine-onnistamise-ajalsepo-seeman-esiplaaniltoomas-tonisetsatsa

Toomas Volli laulutüdruku Marta Toomla hümni laulmine andis märku ruumi heast akustikast, sest lauluhääl kõlas suures ruumis väga võimsalt ja selgelt sõnu eristavalt. Seejärel austas sündmuse pidulikust oma kohalolekuga Eesti Olümpiakomitee peasekretär Toomas Tõnise. Piiblilugemise, palve- ja õnnistussõnadega pühitsesid spordihalli Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Elisabethi koguduse õpetaja Enn Auksmann, Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku Pärnu ja Saare piiskop Aleksander Hopjorski, Eesti Metodisti Kiriku Pärnu Agape Koguduse pastor Tõnu Kuusemaa. Nende sõnumist jäi kõlama mõte inimesest, kelle vaim ja hing peavad olema võrdväärselt terved. Spordihalli valmimine annab hea eelduse kehalise vormi hoidmiseks ja arendamiseks, millele jumalaõnnistus annab vaimse pitseri.

vaimulike-saabuminevee-piserdamine

Sportlikult elevaks muutus siis, kui avarale põrandale hakkasid saabuma mõlemast saaliotsast erinevate spordiklubide ja -alade noored sportlased: Revalia Tantsukool, Võimlemisklubi Rüht, Tae Kwon Do klubi, Spordiklubi Kepmo (judo), Karateklubi, Corpore Spordiklubi Leo (kreeka-rooma ja vambamaadlus), Korvpalliklubi Pärnu, Võrkpalliklubi Pärnu ja Lauatennis.

voistluskunstide-saalvorkpallulevollikiikspordihalli-korvale-valmis-uus-tanav

Imetlustväärivad olid pisikesed Revalia Tantsukooli poisid ja tüdrukud sädelevates riietustes ja meisterlike tantsusammudega. Eriti kaasakiskuvaks läks esinemine siis, kui tantsiti Ladina Ameerika tantsu tšatša. Kuid sportlikku elamust pakkusid ühtviisi kõik teisedki sportlased. Kontserdipaiga võimalusi katsetasid lisaks Marta Toomla kõlavale häälele ka ansamblid Mushy ja Bedwetters. Esinemisjärge jäi ootama Pärnu linnapea Mart Viisitamm, et öelda avasõnad Eesti meistriliigameeskonna mänguks KK Pärnu ja Rakvere Tarvas vahel.
Korvpallivõistluse järel aga sooviti ületada Eesti kiikingurekordit.

Päeva lõppu kavandati kahe väga hea Eesti võrkpallimeeskonna avamängu Schenkeri liigas, Pärnu võrkpalliklubi ja Tallinna Selveri vahel.

Jäta vastus