Blogi avalehel

Martensi väljakul tauniti ettevalmistatud piirilepingut

October 17th, 2013

Väljendades allkirjastamiseks ettevalmistatud Eesti-Vene piirilepingu vastuseisu korraldas Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kolmapäeval Pärnus Martensi väljakul kõnekoosoleku, et taunida nende hinnangul põhiseaduse vastast ja Eestile kahjulikku lepet, mille ratifitseerimise järel kavatsetakse allkirjastajad anda kohtusse.

Martensi väljakul 16. oktoobril

Enam kui poolesajale kogunenule esinesid sõnavõttudega EKRE  esimees Mart Helme, sama erakonna Pärnu linnapeakandidaat Heldur Paulson, Harju- ja Raplamaa Ringkonna esimees Henn Põlluaas, Tallinna linnaühenduse juhatuse aseesimees K. Jaak Roosaare jt.

Kõnekoosolekut juhatanud Paulson luges sissejuhatuseks ette Pärnu Valijate Mõtteklubi poolt augustis koostatud Eesti Vabariigi riigipiiri küsimuses seisukohta kujundava avalduse, millele olid allkirja andnud 8 inimest Reformierakonnast, Isamaa ja Res Publica Liidust ja Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast. Samadest erakondadest inimesi võis ka Martensi väljaku koosolekul kohata. Paulson tutvustas ka Karistusseadustiku § 232, mis käsitleb riigireetmist.

Järgmisena sõna võtnud Mart Helme ütles, et tal on vähe lisada eelkõnelja Paulsoni väga pädevale ja põhjalikule analüüsile sellest, mida praegu kavatsetakse teha. Helme kinnitas EKRE seisukohta, et kõik lepingu ettevalmistamisega seotud inimesed ja allakirjutanud on riigireeturid ning erakond kavatseb need isikud kohtu alla anda. „Aga selleks on meil vaja jõupositsiooni, sest praegu oleme jõudnud Eestis olukorda, kus ei saa enam rääkida õigusriigist.“ Helme nimetas välissurvele järeleandmist põhimõttelagedaks ja popslikuks küürutamiseks. „ Kõik see on viinud eesti rahva olukorda, kus me võime rääkida rahvast kui rümbast.“ Ta muretses, kas eesti rahvas püsib ka saja, paarisaja, viiesaja või tuhande aasta pärast. „Aga ärme unustame, et oleme ju vana rahvas, kelle ajalugu ulatub 5000 aasta tagusesse aega. Me oleme selle maa põliselanikud ja me peaksime sellistena suutma sellel maal ka edasi püsida.“

Piirilepingust kõneldes osundas Helme Saaremaa suuruse maalapi loovutamisele. „Piirileping võtab meilt ära Petseri maakonna – usu, et Eesti Valitsus kaitseb meie maad ja rahvast. Pettumus neis, kes on volitatud meie huve kaitsma, jõuab totaalse masenduseni. Siin on ainult üks tee: näidata oma meelsust ja võidelda ka siis kui näib, et enam ei ole mõtet.“ Helme sõnul võib arvamusküsitluste põhjal öelda, et 80% rahvast on piirilepingule sellisel kujul vastu, sest maad antakse ära ilma selle eest midagi vastu saamata ja järgmisena esitab Venemaa kindlasti uusi nõudmisi. „See on põrgutee, mis on sillutatud paremate kavatsustega, aga viib ikkagi põrgusse, kus rahvas põleb, haihtub ja muutub olematuks – sellele tuleb hakata vastu,“ rääkis Helme, kes võrdles piirilepingu vastu võitlemist sõdimisega Sinimägedes 1944. a. „Me ei võitle relvaga, aga võitleme ideega, et Eestit ei saaks võtta mitte keegi mitte kunagi.“

Henn Põlluaas rääkis ajaloost Eesti ja Venemaa vahelisest osavast ja edukast diplomaatilisest läbirääkimisest, mis lõppes Eestile kasuliku Tartu rahu allkirjastamisega. Põlluaasa seisukohalt puudub praegu samaga võrreldav diplomaatiline osavus ja järjekindlus.

Martensi väljakul võis näha päris mitut ilma tekstita musta kolmnurgaga kollast plakatit ja samasuguseid märke inimeste rinnale riputatult. Selle idee autor on K. Jaak Roosaare, kelle sõnul tähendab taoline märk piirilepingule vastu seismist. „Mina tegin selle kodanikualgatuse korras ja EKRE juhatus kiitis heaks. Sellega võivad ühineda ka teised erakonnad.“

Martensi platsilt liiguti edasi sanatoorium Tervise juurde, kus piketeeriti Marko Mihkelsoni (IRL) piirilepingu kasulikkust kirjeldavat loengut, millega Riigikogu väliskomisjoni esimees esines samal päeval Tervise keskusse kogunenud TÜ Pärnu kolledži Väärikate ülikooli kuulajatele.

Samal teemal:

Pärnu Valijate Mõtteklubi teemaks oli riigipiir

Üks vastus “Martensi väljakul tauniti ettevalmistatud piirilepingut”

 1. Heldur Paulson:

  Vaata ka videot: http://www.tallinnatv.eu/index.php?id=10177

  § 232.  Riigireetmine
   (1) Eesti Vabariigi kodaniku poolt välisriigi, välisriigi organisatsiooni, välismaalase või välisriigi ülesandel tegutseva isiku abistamise eest Eesti Vabariigi iseseisvuse ja sõltumatuse või territoriaalse terviklikkuse vastu suunatud vägivallata tegevuses või riigisaladuse või salastatud välisteabe kogumise eest selle edastamise eesmärgil või selle edastamise eest välisriigile, välisriigi organisatsioonile, välismaalasele või välisriigi ülesandel tegutsevale isikule –
  karistatakse kuue- kuni kahekümneaastase või eluaegse vangistusega.
   (2) Kohus kohaldab käesolevas paragrahvis sätestatud kuriteo eest kuriteoga saadud vara laiendatud konfiskeerimist vastavalt käesoleva seadustiku §-s 832 sätestatule.

Jäta vastus