Blogi avalehel

Homseks võib oodata erakordselt madalat veetaset

January 27th, 2010

Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi teatel alaneb täna ja homme Läänemere veetase erakordselt madalale.

vaade-muulide-vahelejahisadama-ujuvsilla-postid

Fotodel: 1) Vaade muulide vahele; 2) Jahisadama ujuvsilla postid

EMHI kodulehelt võib lugeda, et pikka aega puhunud idakaarte tuuled, väga kõrge õhurõhk ja käre pakane, mis jõgede voolu vähendab, on merevee Läänemere idarannikult taanduma sundinud. Merevee tase võib neljapäeval (28.jaan.) jõuda ajalooliste miinimumide lähedale. Põhjuseks Läänemere lõunaossa saabuva tsükloniga kaasnev tugevnev kagutuul.

vallikraav-parnu-sadama-kohaljahisadama-kailaeva-lossiminevallikraavi-kaldad-muutuvad-korgemaks

Fotodel: 1) Pärnu Sadam vallikraavi kohal; 2) Jahisadama kai; 3) Laeva lossimine; 4) Vallikraavi kaldad muutuvad kõrgemaks

EMHI andmetel on kõige madalamaks tasemeks Väinameres mõõdetud 1959. a. detsembris -101 cm ja Pärnus 1976. a. oktoobris -125 cm. 28.jaanuaril on oodata merevee taseme langust 90..100 cm alla keskmise.

kroonlinna-null-jaab-skaalal-allavajumata-jaapanga-varju1

Kroonlinna null jääb skaalal allavajumata jääpanga varju

Täna kella 15.30 ajal võis Pärnu Suure silla juures olevalt mõõtnäidikult näha, et veetase on langenud tublisti üle poole meetri allapoole Kroonlinna nulli. Tallinna tehnikaülikooli meresüsteemide instituut ennustab homme õhtuks veetaseme langust Pärnu sadamas kuni 96 cm keskmisest seisust madalamale.

”Pärnu Postimehe” veebilehel kirjutatakse, et Pärnu sadama sadamakapteni Riho Printsi sõnutsi on madal veetase eriti ebameeldiv suurematele ja raskema kaubakoormaga laevadele, mis ei saa täislasti pardale laadida. „Pärnus on laevateel vee sügavus keskmise veetaseme korral seitsme meetri juures. Kui veetase langeb, jääb vett laeva kiilu all vähemaks,“ seletas sadamakapten.

Väidetavalt soodustab pidev madal veetase ka jääkooriku paksenemist. Hetkel ulatub jääpiir Kura kurguni, mis jääb Pärnust 110 meremiili kaugusele.

Samal teemal:

Veetase Väinameres langeb rekordiliselt madalale

Üks vastus “Homseks võib oodata erakordselt madalat veetaset”

  1. Pärnumaa » Blog Archive » Pärnus on hakanud veetase pärast ligikaudu meetrist langust uuesti tõusma:

    [...] Homseks võib oodata erakordselt madalat veetaset [...]

Jäta vastus